Katarzyna Szober
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie
Filia w Białej Nyskiej


Tydzień Bibliotek 2023. „Moja, Twoja, Nasza BIBLIOTEKA”


Filia w Białej Nyskiej MiGBP w Nysie na tegoroczny Tydzień Bibliotek przygotowała dla swoich czytelników szereg atrakcji.

Pierwszymi gośćmi biblioteki byli uczniowie klasy I. Dzieci miały okazję bliżej poznać znaczenie tegorocznego hasła „Moja, Twoja, Nasza BIBLIOTEKA”. Spotkanie toczyło się wokół książki Najwyższa na świecie wieża z książek Rocio Bonilli. To wzruszająca opowieść o sile wyobraźni i magii czytania. O tym, że dzięki książkom trafiamy do miejsc, których nie znamy i robimy rzeczy, o których marzyliśmy lub o jakich nawet nam się nie śniło. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały czytanego tekstu. Na zakończenie zajęć otrzymały kolorowe zakładki do książek przygotowane przez sympatyków biblioteki.

Podczas popołudniowych zajęć plastycznych uczniowie wykonali piękne kolorowe zakładki „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Celem zajęć było przede wszystkim pielęgnowanie tradycji bibliotecznych, rozwój dziecięcej wyobraźni i wrażliwości estetycznej uczniów. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i oryginalnością w wykonaniu prac. Mamy nadzieję, że wykonane zakładki będą zachęcały do czytania książek.



Gośćmi, którzy odwiedzili bibliotekę, byli również uczniowie klasy III. Przeczytaliśmy wspólnie jedno z opowiadań z książki Pana Marka Michalaka O tym, co w życiu ważne – „Nowa w klasie”. To piękne opowiadanie o tolerancji, zgodzie na różnorodność ludzi i świata. W rolę narratora wcieliła się laureatka Gminnego Konkursu Pięknego Czytania, uczennica klasy III. Dla młodych ludzi, którzy są na początku drogi, to na pewno cenne doświadczenie, refleksja oraz mały drogowskaz do spojrzenia w głąb siebie. Na zakończenie spotkania dzieci dokonały pamiątkowych wpisów na przygotowaną tablicę.

Wspólnie z uczniami klasy II wysłuchaliśmy książki pt. Nie lubię książek. Koniec kropka autorstwa Emmy Perry. Tym razem w rolę narratora wcielił się również laureat Gminnego Konkursu Pięknego Czytania, uczeń klasy II. Była to krótka opowieść, która pokazuje czytelnikom, jak fascynujący jest świat książek. Historia Michasi jest świetnym przykładem na to, że czasem naprawdę warto spróbować czegoś nowego. To przezabawna opowiastka, która w oryginalny sposób zachęca dzieci do czytania i pokochania książek.



Ale o tym, że dzieci czytają książki, przekonała nas jedna z uczennic klasy II, która jako jedna z niewielu podjęła wyzwanie w akcji Narodowego Programu Czytelnictwa pn. „Książkowy niekalendarz”. Było nam niezmiernie miło, że przy okazji obchodów tak ważnego dla bibliotek święta mogliśmy wręczyć naszej małej czytelniczce pamiątkowy Dyplom „Czytam Codziennie”.

Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczynamy już od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Dlatego też do naszej biblioteki zaprosiliśmy grupę „Plastusiów” z Przedszkola im. Marii Kownackiej w Białej Nyskiej. Najmłodsi dowiedzieli się, w jaki sposób stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy traktować książki oraz jak można spędzić ciekawie czas w bibliotece. Korzystając z okazji, zachęciliśmy dzieci do udziału w projekcie czytelniczym „Mała książka wielki – człowiek” czyli ogólnopolskiej kampanii społecznej. Podczas spotkania dzieci z zaciekawieniem wysłuchały historii kotki oraz napotkanej podczas spaceru małej myszki przedstawionej za pomocą kart Teatrzyku KAMISHIBAI, którą przedstawiła im starsza koleżanka z klasy III. Pięknie odpowiadały również na pytania dotyczące tekstu. W nagrodę otrzymały kolorowe zakładki do książek – kotki, wykonane przez sympatyków naszej biblioteki. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki-zabawki znajdujące się na przygotowanej na tę okazję wystawce, a szczególnie podobał im się dział dla najmłodszych.



To nie koniec atrakcji, które czekały na wszystkich odwiedzających filię w Tygodniu Bibliotek. Wspólnie z czytelnikami przygotowaliśmy tekturową tablicę pod nazwą „Moja, Twoja, Nasza” i zachęcaliśmy czytelników o wpisanie swoich myśli, skojarzeń czy życzeń dla naszej biblioteki. Spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem. Tablica bardzo szybko zapełniła się wpisami czytelników!

W Tydzień Bibliotek zaangażowali się również uczniowie klasy pierwszej, którzy wykonali pracę pn. „Świat książki w pudełku”. Wyniki przerosły nasze oczekiwania! Dzieci w oryginalny sposób przedstawiły swoich ulubionych bohaterów bajek i baśni. Również dzieci z klasy II włączyły się w obchody Tygodnia Bibliotek i wykonały pracę pod nazwą „Książka – mój przyjaciel”, tj. recenzję rysowaną metodą kolażu. Tematem pracy była książka „Bajki w zielonych sukienkach” Anny Mikity. Aby zachęcić swoich rówieśników do czytania, uczniowie klasy III „Mali twórcy lektur” wykonali Lapbooki o przeczytanych wcześniej lekturach szkolnych. Przygotowany został także filmik, w którym nasi mali czytelnicy zachęcali innych do czytania: www.facebook.com/100057850573760/videos/3458385011075215



W bibliotece przygotowana została gazetka okolicznościowa zatytułowana „Dlaczego warto czytać książki?”. Również po południu biblioteka tętniła życiem – podczas zajęć plastycznych w pn. „Zaczytana szkoła” młodzi czytelnicy wykonali piękne, kolorowe plakaty promujące czytelnictwo, które z pewnością zachęcą innych do czytania i odwiedzenia biblioteki. www.facebook.com/100057850573760/videos/963168038049618

Ten fantastyczny Tydzień Bibliotek zakończył kącik czytelniczy pod hasłem „Słodka chwila przyjemności”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. www.facebook.com/100057850573760/videos/1500177223722812





                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska