









Wiosną tego roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Nysie wraz z innymi bibliotekami z całej Polski stanęła do konkursu BLISKO, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Po rozstrzygnięciu konkursu otrzymaliśmy niezwykle dla nas miłą wiadomość, że oto staliśmy się jednymi z 47 laureatów i udało nam się otrzymać dotację w wysokości 132 400 zł na realizację dwuletniego projektu „Z książką nam po drodze”.
Projekt realizowany jest na terenie Nysy oraz w przestrzeni, którą dysponują nasi partnerzy, z którymi pracujemy i podejmujemy lokalne inicjatywy. Jego celem jest zapewnienie mieszkańcom gminy Nysa dostępu do nowych przedsięwzięć, które będą atrakcyjne dla różnych grup odbiorców. W ramach realizacji zadania odbędą się także szkolenia dla pracowników biblioteki, spotkania z partnerami oraz konferencja i wizyty studyjne, które będą stanowiły platformę wymiany pomysłów. Wspólnie z partnerami planowane jest przygotowanie w dwuletnim cyklu pięciu projektów animacyjno-edukacyjnych, opracowanie regulaminu i przeprowadzenie konkursu na trzy inicjatywy oddolne oraz – co najważniejsze – opracowanie diagnozy, która pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące potrzeb kulturalno-edukacyjnych mieszkańców gminy Nysa. Projekt umożliwi także realizację koncepcji Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie w myśl idei „trzeciego miejsca”, czyli miejsca odpoczynku w przestrzeni publicznej wolnego od pracy i rutynowych czynności.
Już latem tego roku udało nam się zrealizować cykl zajęć dla dzieci pn. „Wakacyjne literackie ścieżki”. Obejmowały one warsztaty literacko-plastyczne poprowadzone przez autorki i ilustratorki książek dla dzieci oraz wycieczki regionalne do naszego partnera w projekcie, czyli do Muzeum Powiatowego w Nysie.
Dodatkowo zrealizowaliśmy pięć wycieczek z przewodnikiem szlakiem podań i legend pn. „Skarpetkowe wędrówki z legendą” do Opola, Paczkowa, Otmuchowa, Wrocławia i Pławnej Dolnej, gdzie uczestnicy mogli poznać legendy i tajemnice tych pięknych i bogatych w historię miast.
W każdy czwartek w bibliotece odbywały się zajęcia, mające na celu zachęcenie dzieci nie tylko do czytania książek, ale także do kreatywnego spędzania czasu z literaturą, stąd też zajęcia plastyczne na podstawie przeczytanych fragmentów cyklu przygód o skarpetkach autorstwa Justyny Bednarek. Był to też czas na sprawdzenie – w atrakcyjny i niebanalny sposób – wiedzy zdobytej podczas wycieczek z przewodnikiem.
Oprócz tego, dzięki nawiązaniu współpracy z lokalnymi partnerami, udało nam się przeprowadzić warsztaty plastyczne. W trakcie warsztatów malarskich dzieci zaznajomiły się z malarstwem abstrakcyjnym, natomiast na ekowarsztatach plastycznych z kreatywnego recyclingu dzieci poznawały techniki nieszablonowego wykorzystania posegregowanych odpadów. Przeprowadziliśmy także – dzięki partnerowi ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie – warsztaty rękodzielnicze „Łapacze snów” oraz niezwykle zabawne, twórcze i pełne energii zajęcia sensoryczne.
1 września br. odbył się piknik „W roli głównej… KSIĄŻKA!”. Była to impreza podsumowująca wakacyjne zmagania naszych podopiecznych. Były gry, zabawy ruchowe, bańki mydlane, malowanie twarzy i największa atrakcja – możliwość zrobienia zdjęcia z ulubioną książką w fotobudce.
26 września br. odbyło się pierwsze spotkanie robocze z naszymi partnerami w ramach Programu BLISKO. Omówiliśmy działania, które miały już miejsce, jak i te, które są jeszcze przed nami. Pojawiło się wiele ciekawych i inspirujących propozycji.
27 września br., bibliotekarze wraz z partnerami biblioteki udali się na wizytę studyjną do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Heleny Buchner w Łubnianach. Po drodze odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu, po której oprowadziła nas pani Katarzyna Pawluk i opowiedziała o działalności biblioteki oraz o współpracy z innymi instytucjami. W Łubnianach przywitał nas Tomasz Siniew, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Opowiadał o tym, jak zbudować partnerstwo, o projekcie BLISKO, w którym jego biblioteka też brała udział i o innych praktykach w pracy bibliotekarza. Zwiedzaliśmy bibliotekę, a na koniec uczestniczyliśmy w spotkaniu z aktorem Arturem Barcisiem.
3 października br. w ramach projektu rozpoczęliśmy cykl szkoleń dla pracowników biblioteki, w trakcie których uczestnicy będą mieli możliwość podnieść swoje kompetencje w dziedzinie współpracy z różnymi instytucjami i sposobami nawiązywania partnerstw oraz zapoznać się z ciekawymi, innowacyjnymi formami pracy z użytkownikiem biblioteki. Pierwsze szkolenie ,,Nasze miejsce – biblioteka. W jaki sposób zaangażować czytelników w sprawy biblioteki i sprawić, by stali się naszymi ambasadorami?" poprowadziła Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.
A już 6 października br. czeka nas nie lada gratka – nocna impreza dla młodzieży i dorosłych "Na szlaku literackich tajemnic", w trakcie której uczestnicy zapoznają się z metodami survivalowymi przygotowanymi przez podróżnika Jacka Pałkiewicza, z nowoczesnymi technikami kryminalistycznymi, które omówią wykładowcy i studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. Wisienką na torcie będzie nocna gra terenowa poprowadzona przez Karola Baranowskiego, Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2019.
O kolejnych działaniach z programu BLISKO będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy także do śledzenia nas w mediach społecznościowych naszych oraz naszych partnerów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.