Daria Szeliga
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
SOK w Strzelcach Opolskich


Magia Świąt w strzeleckiej bibliotece


W grudniu w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej Strzeleckiego Ośrodka Kultury można poczuć magię nadchodzących Świąt. Dla młodszych i starszych odbiorców jak zawsze przewidziano mnóstwo atrakcji.Profesjonalna sesja zdjęciowa w bibliotece? Czemu nie! Nasza przestrzeń biblioteczna na moment zmieniła się w studio fotograficzne. Pani Patrycja Murlowska wykonała piękną sesję dzieciom należącym do Klubu Hobby Horse "Koński Padok" oraz do Bibliotecznego Klubu Malucha.

Grudzień kojarzy się wszystkim nie tylko z pięknie prószącym śniegiem za oknem i kuligiem, ale i z kalendarzem adwentowym, toteż od 1 grudnia, aż do Świąt Bożego Narodzenia zaprosiliśmy dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w akcji pt. "Książkowy kalendarz adwentowy".Każdego dnia pierwsi czytelnicy obdarowani są prezentem, w którym znajduje się świąteczna propozycja do przeczytania. Święta zbliżają się wielkimi krokami, a Mikołaj ma ręce pełne roboty. Ogłosiliśmy więc, że szukamy pomocników Świętego Mikołaja i już na początku grudnia do naszej biblioteki zgłosili się mali kandydaci, którzy podczas warsztatów dobrze się bawili, wykonując mikołaje z pędzli malarskich, a po „pracy” wszystkie dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały teatrzyk kamishibai pt. "Prezenty Świętego Mikołaja". Kolejne warsztaty planujemy zorganizować jeszcze dwukrotnie przed świętami, bo chętnych do pomocy Mikołajowi nie brakuje.

W mikołajkowy poranek bibliotekę odwiedziły dwie grupy uczniów z klasy II i III PSP nr 1 w Strzelcach Opolskich. Uczniowie otrzymali od Mikołaja list, w którym poinformował dzieci, że zgubił mu się jeden prezent i prosi dzieci o pomoc w jego odnalezieniu. Na czym polegała ta pomoc? Dzieci podzielone na cztery grupy musiały odszukać ukryte zadania w pomieszczeniach bibliotecznych, a później je rozwiązać. Za prawidłowo rozwiązane zadanie każda drużyna otrzymywała kopertę z elementami układanki. Po bezbłędnym rozwikłaniu wszystkich zadań, dzieci mogły przejść do układania puzzli, a następnie otrzymały wskazówkę, która pomogła im w odnalezieniu brakującego prezentu. Dzięki ich pomocy Mikołaj mógł wyruszyć w drogę, ale zanim to zrobił, postanowił spotkać się z dziećmi w bibliotece i im również wręczyć paczki mikołajkowe. Natomiast dorosłych czytelników z okazji 6 grudnia zaprosiliśmy na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. "MODNY LWÓW. Opowieść nie tylko dla dam…" Pan Tomasz na spotkaniu opowiedział o modnym Lwowie z drugiej połowy XIX i początku XX wieku oraz lat 20. i 30. Program zawierał przegląd zmieniającej się mody, stylów ubierania i czesania, prezentację lwowskich żurnali i pism modowych, wziętych krawców, kuśnierzy i szewców, popularnych magazynów i sklepów z odzieżą, rewię kapeluszy, modowe dodatki, zwyczaje oraz ciekawostki. Ostatnim wydarzeniem w grudniowym kalendarzu, czyli 15 grudnia o godz. 17:00, w sali konferencyjnej MiGBP odbędzie się program słowno-muzyczny pt. „Przed zapaleniem choinki” z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Tytuł zaczerpnięty jest z poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i zawiera wzruszające wiersze świąteczne o tematyce rodzinnej. Piosenki świąteczne i zimowe, najpopularniejsze polskie kolędy wykonywane będą przez znaną i lubianą aktorkę Laurę Łącz, a spotkanie poprowadzi Marcin Michrowski.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia cały zespół Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej SOK życzy Wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt z mnóstwem książkowych prezentów! Szczęśliwego Nowego 2024 Roku!.

Zdjęcia pochodzą z archiwum MiGBP SOK w Strzelcach Opolskich

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska