Nr 2/2012 (LVI) ISSN 2083-7321
Tomasz Cygan, Małgorzata Pindera
Dział Udostępniania WBP w Opolu

Czytak – nowe urządzenie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu


Od marca 2012 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu dysponuje nowymi urządzeniami tzw. czytakami, ułatwiającym dostęp do literatury osobom niewidomym. Pełna nazwa narzędzia to: cyfrowy odtwarzacz książki mówionej. Posiadamy dwa modele:

  • Czytak NPN
  • Czytak Plus


Czytak NPN fot. (źródło: www.czytak.waw.pl)


Czytak Plus fot. (źródło: www.sklep.wydawnictwapzn.pl)

Czym jest czytak?

Czytak jest odtwarzaczem książek mówionych zapisanych cyfrowo na kartach pamięci CF (Compact Flash) i SD w formie plików MP3, bądź DAISY. Dodatkowo urządzenie te obsługuje zaszyfrowane pliki MP3, czyli specjalny format stworzony z myślą o utrudnieniu nielegalnego upowszechniania książek nagranych docelowo dla osób niewidomych. Nagrania w tym formacie dokonywane są m.in. przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Larix.

To poręczne, funkcjonalne, łatwe w obsłudze narzędzie, niewiele większe od walkmana. Pozwala w prosty sposób odtwarzać cyfrowo zapisane na kartach pamięci książki i zatrzymywać je w dowolnym momencie (dzięki funkcji zakładki). Urządzenie umożliwia przewijanie nagrania, pozwala przemieszczać się pomiędzy odcinkami danej książki lub między poszczególnymi książkami. Na jednej karcie mieści się wiele cyfrowych publikacji (w zależności od pojemności danej karty). Czytak służy również do odtwarzania muzyki zapisanej w formacie MP3. Nagrania odsłuchiwane są z wbudowanego głośnika lub przez słuchawki. Czytaka można podłączyć do domowego zestawu audio lub przenosić go w dowolne miejsce. Aparat posiada wbudowany akumulator, który ładowany jest przy pomocy zasilacza (ładowarki).

Różnice pomiędzy dwoma modelami czytaków:

Czytak NPN:

  • To podstawowy model z rodziny czytaków.
  • Czas pracy jego akumulatora wynosi około 12 godzin (w zależności od poziomu głośności odtwarzania plików).
  • Średni czas ładowania wynosi około 3 godziny.

Czytak Plus:

  • Może pracować dłużej, około 20 godzin, przy średnim czasie ładowania 3 godzin.
  • Posiada wejście USB, dzięki czemu można go bezpośrednio podłączyć do komputera.
  • Urządzenie to zaopatrzone jest funkcję dyktafonu oraz zegar.
  • Dzięki wbudowanemu syntetyzatorowi mowy Ivona potrafi odczytywać pliki tekstowe.

Obecnie Biblioteka posiada około 30 płyt, na których znajduje się ponad 600 tytułów cyfrowych książek z różnych dziedzin literatury. Pliki te już są udostępniane czytelnikom. Nasza oferta jest sukcesywnie uzupełniana i wzbogacana o nowe pozycje.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Wypożyczalni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Bibliotekarze udzielą pomocy i wszelkich potrzebnych informacji.


Tomasz Cygan, pracownik Wypożyczalni z nowo zakupionym czytakiem NPN

   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska