Nr 2/2017 (LXI) ISSN 2083-7321
Małgorzata Pindera
Dział Udostępniania Zbiorów WBP w Opolu

Audiobooki z bibliotecznej kolekcji


„Odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj” - Mark Twain

Wspaniale jest podróżować, poznawać nowe lądy, zwiedzać świat. Nie wszyscy jednak mają na tyle odwagi, nie każdy jest tak otwarty na nowe, czasem ekstremalne doświadczenia, nie wszystkim wystarcza cierpliwości (potrzebnej chociażby, aby przebrnąć formalności wizowe) by spakować plecak i na własną rękę wyruszyć w nieznane. Dlatego w odkrywaniu świata pomagają nam podróżnicy, uzdolnieni literacko globtroterzy. Zapraszam do zapoznania się z dwoma różnymi relacjami z wypraw po Azji.

Między światami / Marzena Filipczak
Piaseczno, 2016
1 płyta CD
Czas trwania: 8 godz. 18 min.
Czyta Joanna Gajór.
Nagranie w formacie mp3.

Pierwsza propozycja „Między światami” to relacja Marzeny Filipczak z samotnej podróży po krajach Bliskiego Wschodu i republikach środkowoazjatyckich. Armenia, Kirgistan, Osetia Północna, Iran, Kazachstan to tylko niektóre kraje, do których trafia autorka. Podróżuje długodystansowymi pociągami (co samo w sobie już stanowi atrakcję), lokalną komunikacją: marszrutkami, autobusami, z ścisłym podziałem na część męską i damską, taksówkami prowadzonymi przez kobiety i tylko dla kobiet.
Jako samotna podróżniczka, w społeczeństwach, których niezamężna kobieta często nie potrafi samodzielnie funkcjonować, autorka staje się obiektem zainteresowania. Wzbudza kontrowersje, ale też doświadcza wiele serdeczności i troski ze strony tubylców.

Nocuje w guesthouse'ach, hostelach, homestay'ach, kwaterach prywatnych i turbazach. Ma okazję zakosztować bliskowschodniej gościnności. „Gościnności tak wielkiej, że aż zapierającej dech w piersiach i niepojętej z zachodniego punktu widzenia, która każe gospodarzom towarzyszyć gościowi nawet w toalecie i oddać mu miejsce w swoim łóżku”. W Iranie (podobnie zresztą jak w wielu krajach słowiańskich) g o ś ć – jest darem od Boga, przybyszem z innego świata. Autorka z sentymentem wspomina noce spędzone w aułach, jurtach, na podłogach na uzbeckich, irańskich czy turkmeńskich dywanach. Opisuje niezapomniane widoki, bezkresne, pustynno – stepowe krajobrazy. Smakuje lokalnej kuchni (opartej przede wszystkim na mięsie), która daje się jej – w e g e t a r i a n c e – mocno we znaki (jedzenie – jak podkreśla było jedynym negatywnym aspektem podróży). Odwiedzając społeczeństwa, w których panuje ścisły podział na świat męski i żeński, podróżniczka konfrontuje się z wieloma stereotypami. Z mitami na temat roli kobiet i kobiecości w krajach muzułmańskich.

To bardzo emocjonująca podróż, dostarczająca mocnych wrażeń. Zapraszam do odsłuchania relacji. Niesie ona pozytywne przesłanie. Pomaga odzyskać wiarę w ludzi i w świat. Mówi o tym, że nawet na drugim końcu świata można poczuć się „jak w domu” i w nawet w, z pozoru, obcej kulturze można doświadczyć dobra, ciepła i życzliwości.

Samsara : na drogach, których nie ma / Tomek Michniewicz.
Kraków, 2010
1 płyta CD
Czas trwania: 8 godz. 38 min.
Czyta Maciej Orłowski.M
Nagranie w formacie mp3.

Tomek Michniewicz z kolei przedstawia relację z bardzo "męskiej", dzikiej, spontanicznej, "backpackerskiej" wyprawy. "Samsara" to opowieść o tym co się dzieje wtedy, gdy pakujesz plecak i wychodzisz z domu z biletem w jedną stronę. Sprawozdanie z wyprawy po "drogach, których nie ma prowadzących do miejsc, o jakich nie śniłeś".

Bangkok, Kalkuta, Hanoi, Nepal, Laos – to niejedyne miejsca, do których przeniesiemy się dzięki tej książce. Wszystkie są pełne egzotyki i magii. Pełne nietuzinkowych postaci – mnichów, iluzjonistów, hochsztaplerów, ludzi, przełamujących prawa fizyki siłą swojego umysłu. Są to tereny obfitujące w niespotykane w Polsce dzikie zwierzęta (kobry, węże, słonie) i w zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Inny świat, hipnoza, zjawiska, których nie da się racjonalnie wyjaśnić, świat wymykający się wszelkim regułom, schematom i kategoriom, chaos, różnorodność, bogactwo kulturowe, egzotyka, feeria barw, intensywne doznania. - Takie słowa przychodzą mi na myśl po odsłuchaniu audiobooka Tomka Michniewicza, po ponad 8- godzinnej „podróży” po Azji Południowej i Wschodniej .

Zakres poruszanych przez autora tematów jest bardzo szeroki. Dzięki książce dowiemy się m.in.:

- Kim jest K u m a r i?
- Czy autor zawsze słucha się "R o g e r a " - czyli swojego wewnętrznego głosu, intuicji, przeczucia? (Bo podobno każdy podróżnik ma swój Instynkt, który ostrzega go przed ludźmi, od których należy się trzymać z daleka, Głos, któremu ufa się bezwarunkowo).
- Czym charakteryzuje się tajlandzkie święto świateł – L o i K r a t h o n g?
- Jaka jest etykieta i jakie są zasady jedzenia pałeczkami?
- Dlaczego E v e r e s t nazywany jest najwyższym śmietniskiem świata?
- Gdzie spotkać można Kobiety P a d a u n g - noszące mosiężne obręcze wydłużające szyje?

Serdecznie polecam.

***
Obie książki, oprócz relacji z podróży zawierają informacje praktyczne dotyczące opisywanych miejsc, porady, które pomogą zorganizować samodzielną wyprawę.

   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska