Nr 1/2020 (LXIV) ISSN 2083-7321
Wioletta Ernst, Katarzyna Kurowska, Joanna Tomasiewicz
Biblioteka Politechniki Opolskiej


Wspólna pasja tworzenia – Instagram i Facebook Biblioteki Politechniki Opolskiej


Profil Instagrama Biblioteki Politechniki Opolskiej został założony 15 września 2019 roku: www.instagram.com/biblioteka_po Uaktywnienie konta wiązało się z rozszerzeniem działalności promocyjnej biblioteki zainicjowanej w serwisie społecznościowym Facebook, gdzie zamieszczane są recenzje literatury naukowej oraz ciekawe propozycje z zakresu beletrystyki, jak również relacje z imprez kulturalnych: www.facebook.com/Biblioteka-Politechniki-Opolskiej-137881112907698. Galeria zdjęć na Instagramie daje możliwość dodatkowego przeglądu fotografii z tego zakresu.

W skład zespołu wchodzą trzy kreatywne osobowości. Wioletta Ernst, interesująca się fotografią, rozwija swoje hobby poprzez lekturę, spotkania z ludźmi oraz podróże. Katarzyna Kurowska – miłośniczka literatury pięknej, tworzy interesujące projekty, dzieląc się pasją z innymi. Joanna Tomasiewicz wnikliwie śledzi najnowsze wiadomości oraz ciekawostki ze świata nauki, przyrody, a także wydarzenia kulturalne.

Fotografowanie książek z zakresu beletrystyki ma na celu zachęcenie studentów (i nie tylko) do korzystania z szerokiej oferty Biblioteki Politechniki Opolskiej. Projekty te powstają między innymi przy użyciu narzędzi, jakie oferuje fotografia mobilna, i pomocnych aplikacji z interesującymi filtrami, dzięki którym ujęcia stają się jeszcze bardziej atrakcyjne i przykuwają uwagę formą i kolorami. Istotne w tych projektach są również kompozycje – aby uzyskać niezwykły efekt, wykorzystujemy rekwizyty nawiązujące do okładki bądź samego motywu książki. Dzięki takim zabiegom kolekcja instagramowych zdjęć zyskuje niepowtarzalny klimat wypełniony ciekawymi treściami.


Fot. K. Kurowska

Ważną część instagramowej przestrzeni zajmują prezentacje książek naukowych lub popularnonaukowych, a także czasopism fachowych z różnych dyscyplin. Koresponduje to z profilem biblioteki oraz jej zbiorami. Spośród wielu publikacji oraz materiałów wybieramy i promujemy za pomocą fotografii przede wszystkim te najciekawsze i najnowsze. Proces tworzenia posta jest w tym przypadku analogiczny do części beletrystycznej. Wpisy uzupełniają także hasztagi w różnych językach, na przykład angielskim oraz niemieckim. Prezentacja zbiorów naukowych stanowi dodatkowy element popularyzacji tego typu literatury w procesie kształcenia studentów.


Fot. J. Tomasiewicz

Prócz promocji literatury oraz imprez organizowanych w bibliotece utrwalamy w obrazie fotograficznym wydarzenia kulturalne, wyjazdy oraz nietypowe święta związane z książką. Jedną z interesujących inicjatyw podejmowanych przez instagramowy zespół Biblioteki Politechniki Opolskiej jest udział w mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus. Wyjazdy stanowią nie tylko wymianę doświadczeń na polu zawodowym, są również okazją do spotkania z inną kulturą. W tym roku miałyśmy okazję poznać pracę bibliotekarzy akademickich na Uniwersytecie Techniczno-Ekonomicznym w Budapeszcie. W fotograficznym kadrze udało się uchwycić niezwykle oryginalne popiersie Alberta Einsteina wykonane z klocków, znajdujące się w jednym w holów budynku uczelni.


Fot. W. Ernst

Prezentowanie nowych i atrakcyjnych zbiorów naukowo-technicznych, literatury pięknej oraz fotorelacji z wydarzeń kulturalnych skupionych wokół książki wpisuje się w obszar promocji Biblioteki Politechniki Opolskiej w przestrzeni mediów społecznościowych. Posty przygotowane na profilach Instagrama oraz Facebooka spotykają się zainteresowaniem coraz szerszej grupy odbiorców.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska