Nr 1/2020 (LXIV) ISSN 2083-7321
Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
(październik - grudzień 2019). Podsumowanie roku


Biorąc pod uwagę drobne opóźnienia wynikające z terminu ogłoszenia przez Instytut Książki naboru wniosków do programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2019”, także zmianę na stanowisku wojewódzkiego koordynatora, rok 2019 należy uznać za udany. Co najważniejsze, udało zrealizować się wszystkie zaplanowane pomysły. Zakupiono 1366 książek, a w 37 klubach odbyły się spotkania autorskie, w których gościli m.in.: Magdalena Majcher, Anna Czerwińska-Rydel, Karolina Wilczyńska, Joanna Jagiełło. W 55 klubach łącznie miało miejsce 370 spotkań klubowych. Klubowicze najczęściej dyskutowali o książkach Magdaleny Witkiewicz, Krystyny Mirek (10 spotkań), Katarzyny Michalak (8 spotkań), Marcina Wichy i Karoliny Wilczyńskiej (po 5 spotkań). Wśród dzieci po raz kolejny prym wiodła Nela Mała Reporterka. Ponadto najmłodsi czytelnicy chętnie sięgali po twórczość Joanny Jagiełło oraz Anny Włodarkiewicz. Najczęściej pod dyskusję poddawana była powieść Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

W czerwcu, w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu zrealizowano II Opolską Dyskusję Moderatorów. Tym razem moderatorzy opolskich DKK zderzali ze sobą „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza z „Hashtagiem” Remigiusza Mroza, w celu odpowiedzenia sobie na pytanie, czy faktycznie autorzy wydający po kilka książek w roku, poruszane w nich problemy przedstawiają zbyt pobieżnie.

Czerwiec był także szczęśliwy dla klubowiczki z DKK działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Głubczycach. Jej ilustracja do książki „Łezka, przerażona kotka” autorstwa Holly Webb została nagrodzona w kategorii recenzja rysowana.


Nagrodzona praca w konkursie IK w kategorii recenzja rysowana

Nie zabrakło też wykładów literackich. W 2019 r. skupiono się na tematach:

  • „Literatura skandynawska wydawana w Polsce” – wykład wygłoszony 10.09.2019 r. przez Justynę Czechowską - literaturoznawczynię oraz tłumaczkę literatury szwedzkiej i norweskiej.
  • „Literatura niemieckojęzyczna wydawana w Polsce” – wykład wygłoszony 26.09.2019 r. przez dr hab. Joannę Ławnikowską-Koper - pracownika Wydziału Filologiczno-Historycznego na Uniwersytecie Częstochowskim.
  • „Nowa fantastyka dla dzieci i młodzieży - najważniejsze zjawiska, problemy, mody czytelnicze” oraz „Literatura dla dzieci i młodzieży wobec trudnych wyzwań czasu: wielokulturowość i migracje” - wykłady wygłoszone 25.10.2019 r. przez dr Weronikę Kostecką - pracownika Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego.

W ostatnim kwartale opolskie kluby odwiedzili: Krystyna Mirek, Wojciech Chmielarz oraz Agnieszka Walczak-Chojecka. Autorzy spotkali się z czytelnikami z: Brzegu, Łosiowa, Zdzieszowic, Pawłowiczek, Grodkowa, Olszanki (K. Mirek), Murowa, Kluczborka, Pokoju, Strzelec Opolskich, Głuchołaz (W. Chmielarz), Piotrówki, Malni i Filii nr 18 MBP w Opolu (A. Walczak-Chojecka).


Spotkanie z W. Chmielarzem w DKK w Pokoju (fot. Ł. Brudnik)

W listopadzie rozstrzygnięty został konkurs „Laudacja dla książki”. Spośród nadesłanych 10 prac z Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotekach w: Malni, Kluczborku, Popielowie, Głuchołazach, Namysłowie, Oleśnie, Nakle, Starych Siołkowicach, Kamieniu Śląskim oraz przy Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym w Opolu, komisja w składzie: Anna Pietrzkiewicz, Kamilla Wójt i Łukasz Brudnik, postanowiła przydzielić:
I miejsce – DKK w Oleskiej Bibliotece Publicznej.
II miejsce – DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowie Opolskim, Filia w Nakle.
III miejsce – DKK w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.


Wręczenie nagród zwycięskiemu klubowi w konkursie „Laudacja dla książki” (fot. R. Dudek)

Od grudnia, na kanale YouTube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu można oglądać film podsumowujący działalność Dyskusyjnych Klubów Książki na Opolszczyźnie. W nagraniach, obok klubowiczów i moderatorów, udział wzięli również autorzy znanych i poczytnych książek, tj. Krystyna Mirek, Katarzyna Ryrych i Maciej Płaza.

Jaki będzie kolejny rok? Trudno powiedzieć. Jedno jest jednak pewne - klubowicze nadal będą się spotykać, nadal będą dyskutować o książkach, nadal będzie panować między nimi rodzinna atmosfera. Dlatego warto przyjść i włączyć się w rozmowy o przeczytanych lekturach.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska