Nr 1/2020 (LXIV) ISSN 2083-7321
Łukasz Kluza
Miejska Biblioteka Publiczna w Prudniku


Gry planszowe, czyli tradycja w nowoczesnej formie


Czasy, w których żyjemy, z pewnością należą do bardzo ciekawych i nieszablonowych. Ciągły pęd, brak refleksji oraz zalewające z każdej strony nowe technologie, które nie zawsze są bezpieczne i odpowiednie, sprawiają, że często zapominamy o rzeczach przyjemnych, wywołujących radość i uczucie beztroski. Z pewnością dla każdego z Czytelników tego artykułu wspomnienie dzieciństwa i okresu dojrzewania łączy się z ciepłymi odczuciami. Wszystko zresztą, co dotyczy naszych lat najmłodszych, wywołuje wrażenie nostalgii, ponieważ były to czasy najbardziej beztroskie. W pędzącym świecie jest miejsce, dzięki któremu do naszego codziennego życia może powrócić choć na chwilę spokój i pełne rozluźnienie. Mowa oczywiście o bibliotekach, które ze swoją ofertą nieustannie wychodzą naprzeciw potrzebom swoich czytelników.


W pierwszych słowach powiedziałem o wspomnieniach dzieciństwa i beztroski. Wielu z nas zapewne oddawało się w długie zimowe popołudnia fascynującym potyczkom – z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami czy innymi członkami rodziny – nad kolorowymi planszami, na których majestatycznie przesuwały się pionki, a kostka z czarnymi kropkami wydawała polecenia zmiany ich miejsca. Wesoła rywalizacja czasami trwała wiele godzin, podczas których żywiołowo rozmawialiśmy, żartowaliśmy i przede wszystkim umacnialiśmy nasze rodzinne relacje. Bardzo wiele o zmianie w naszym społeczeństwie mówią przykre obrazki dzieci i młodzieży z przyklejonymi do dłoni telefonami, bez pamięci oddającym się wirtualnemu życiu. Trzeba bardzo mocno podkreślić, że tego „signum temporis” nie zmienimy, aczkolwiek warto wprowadzić odrobinę rodzinnej rozrywki i umożliwić wspólne spędzanie czasu. Dlatego oprócz tradycyjnej działalności postanowiliśmy w Mediatece Biblioteki Publicznej w Prudniku stworzyć „Klub Planszówka”, który będzie skupiał się na kultywowaniu i rozpowszechnianiu gier planszowych – znakomicie rozwijających zabawek, a przy okazji narzędzia umożliwiającego przyjemne spędzanie wolnego czasu. Pierwszym zadaniem było wykonanie rozeznania, czy lokalna społeczność będzie zainteresowana takimi właśnie zbiorami. W wyniku rozmów z młodszymi, ale również ze starszymi czytelnikami odwiedzającymi Bibliotekę bardzo szybko okazało się, że gry planszowe to pomysł trafiony w punkt. Najmłodsi niejednokrotnie nie wiedzieli, na czym polega tego typu zabawa, natomiast starsi z rozrzewnieniem wspominali swoje potyczki nad „Chińczykiem” czy „Eurobiznesem”. Kiedy uzyskaliśmy odpowiedź na główne i zasadnicze pytanie o zapotrzebowanie na lokalnym rynku społecznym, nie pozostało nic innego, jak uczynić wszystko, aby nasz „Klub Planszówka” stał się realny i zaczął funkcjonować. Przede wszystkim wokół pomysłu gier planszowych zgromadziliśmy ludzi zafascynowanych tego typu rozrywką. W tym miejscu pragnę im wszystkim bardzo serdecznie podziękować za fascynujące pomysły i pomoc w ich realizacji. W bibliotecznych mediach społecznościowych udostępniliśmy propozycję podarowania Bibliotece gier planszowych, które często zalegają pod grubą warstwą kurzu w domowych zaciszach czytelników. Muszę przyznać, że nasza prośba pozostała bez odzewu. To jednak nie zniechęciło nas w działaniu. W myśl dewizy, że bibliotekarz powinien być kreatywny i nieszablonowy, postanowiliśmy poprosić o wsparcie wiodących w Polsce producentów gier planszowych. Bardzo mile zaskoczyła nas odpowiedź od Firmy REBEL, która z wielką chęcią zgodziła się podarować na rzecz „Klubu Planszówka” kilka ze swoich produktów. Muszę przyznać, że w bardzo krótkim czasie od opublikowania w mediach społecznościowych postu z informacją o nowych zbiorach w Bibliotece zaczęli pojawiać się fani gier planszowych.


Aby planszówki były traktowane jako nowa forma zbiorów, założony został specjalny inwentarz, w którym skrupulatnie zapisywane były poszczególne wypożyczenia i zwroty. Z opinii „planszówkowiczów” wynika, że oprócz rozrywkowych i edukacyjnych walorów gier planszowych bardzo ważnym elementem jest fakt, iż można je wypożyczyć za darmo. Śledząc bowiem rynek wydawców gier, można zauważyć, że ceny tego rodzaju produktów nie należą do najniższych. W tym miejscu pragnę jednak przestrzec wszystkich zainteresowanych gromadzeniem gier planszowych bibliotekarzy – pamiętajmy, że przybywające do naszych placówek nowe zbiory muszą być skrupulatnie sprawdzane przy każdym wypożyczeniu. Na pierwszy rzut oka przeliczanie pionków, kart czy kostek do gry może wydawać się zajęciem monotonnym, lecz po krótkim czasie można nabrać w tym wprawy. Nie chciałbym jednak w tym momencie być pesymistycznym prorokiem, dlatego nadmienię, iż odkąd prowadzimy w Mediatece „Klub Planszówka”, wszystkie wypożyczane gry wracają do nas w nienaruszonym i kompletnym składzie. Ożywiona współpraca z Firmą REBEL wzbogaciła ofertę Mediateki. Cyklicznie otrzymujemy kolejne gry, które cieszą się nieustanną popularnością do tego nawet stopnia, iż przy organizowaniu lokalnych turniejów gier planszowych to właśnie nasze zbiory są główną bazą do ich przeprowadzania. Już dzisiaj w posiadaniu Mediateki znajduje się 31 gier planszowych, a wszystkie są widoczne w specjalnie utworzonej zakładce na stronie bibliotekaprudnik.pl.


Gry planszowe stanowią bardzo ważny i ciekawy przyczynek do rozwijania relacji rodzinnych. Do Mediateki często przybywają dziadkowie z wnuczkami, aby wspólnie przedyskutować, która gra będzie dla nich najbardziej odpowiednia, a przy zwrocie z uśmiechem na twarzy dzielą się wrażeniami i proszą o kolejne. Wzmożenie aktywności udostępniania gier zauważyliśmy zwłaszcza podczas niedawnego okresu Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to na kilkudniową przerwę wracają do domu studenci i w gronie znajomych oraz rodziny spędzają czas nad kolorowymi planszami do gier. Nowy rok to nowe zadania, dlatego też jednym z najważniejszych będzie zaangażowanie jeszcze większej części naszej lokalnej społeczności do korzystania z nowych zbiorów Mediateki. W najbliższym czasie planujemy cykl spotkań w Klubie Senior Plus, które będą miały na celu po pierwsze zaprezentowanie osobom starszym nowych gier planszowych, a po drugie rozwiną współpracę międzypokoleniową. Mam nadzieję, że gry planszowe to nie ostatnia nowość, która zagości w Mediatece Biblioteki Publicznej w Prudniku.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska