Nr 1/2020 (LXIV) ISSN 2083-7321
Jolanta Zakrawacz
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Drugie życie książki…


Tadeusz Dołęga-Mostowicz Znachor

Piękna powieść o miłości, zdradzie, złamanej karierze i nieprzewidywalnych kolejach losu. Napisana przez autora początkowo z myślą o scenariuszu filmowym, jednak gdy ten został odrzucony, Tadeusz Dołęga-Mostowicz rozbudował, go wydając książkę.

Treści książki nie trzeba opowiadać - prawie wszyscy znamy ją z filmu. Zachęcam jednak do lektury, bowiem nieco różni się od jej adaptacji. Więcej jest tam wątków, a charakterystyka bohaterów pogłębiona, co w rezultacie pozwoliło odkrywać treść na nowo.

Znachor to klasyka romansu, przy którym miło odpoczywałam. Trochę naiwna, chwilami słodka, jednak zdecydowanie nie żałuję tych kilku wieczorów spędzonych w przedwojennym dworku. Przekonałam się, czym wzniosłym i podnoszącym na duchu, wzruszającym i wyciskającym łzy raczyły się ówczesne czytelniczki. Przeniesienia na wielki ekran doczekało się wiele z powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Warto u źródeł dowiedzieć się dlaczego.

Podsumowując, Znachor to lektura obowiązkowa, szczególnie dla miłośników dzieł polskich pisarzy.

Tadeusz Dołęga Mostowicz- urodzony 10 sierpnia 1898 r. w Okuniewie koło Głębokiego, polski pisarz, scenarzysta, dziennikarz, żołnierz. Najbardziej znanymi powieściami autora są: Kariera Nikodema Dyzmy, Znachor, Doktór Murek, Profesor Wilczur, Trzy serca, Złota maska, Prokurator Alicja Horn, Ostatnia brygada, Pamiętnik Pani Hanki. Dzięki twórczości literackiej dorobił się znacznego majątku. Zmarł 20 lub 22 września 1939 r. w Kutach.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska