Nr 1/2020 (LXIV) ISSN 2083-7321
Kamilla Wójt
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Zaczytane opolskie - podsumowanie


Spotkanie z Dorotą Masłowską, które miało miejsce 15 listopada 2019 r. w naszej Czytelni, zakończyło III edycję Zaczytanego opolskiego – projektu, którego pomysłodawcą i stroną finansującą był Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, a realizatorem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia była promocja literatury i czytelnictwa we wszystkich powiatach naszego województwa, w tym w mniejszych ośrodkach, w których działają biblioteki publiczne. One to bowiem, obok znanych autorów i autorek, były drugim bohaterem tych ważnych wydarzeń. W niewielkich miejscowościach czy na wsiach biblioteka to czasami jedyne centrum życia kulturalnego. Umożliwienie lokalnym czytelnikom bezpośredniego spotkania z ulubionym pisarzem i to w pobliskim, znanym sobie i przyjaznym miejscu, było dla wielu unikatową sposobnością takiego doświadczenia.


Od lewej: Agnieszka Zientarska i Dorota Masłowska (fot. D. Drzazga)

Rezultat Zaczytanego opolskiego wydaje się przeczyć smutnym statystykom czytelnictwa w Polsce. Wypełnione biblioteczne sale i salki, długie kolejki po zakup książek na miejscu i ich podpisanie przez autora, a przede wszystkim – dociekliwe pytania pokazujące, że dana literatura jest znana i lubiana – tak właśnie było. O sukcesie frekwencyjnym zadecydował na pewno szczególny dobór bohaterów spotkań, autorów różnych gatunków literackich, piszących dla dzieci i dorosłych, laureatów najważniejszych nagród, także osób znanych z mediów. Krzysztof Skiba, Piotr Gąsowski (inauguracja projektu w dn. 23 września ub.r.), Maciej Orłoś, Joanna Jagiełło, Piotr Milewski, Ewa Kassala, Anna Maruszeczko, Jakub Ćwiek, Krzysztof Wielicki, Maciej Płaza, Katarzyna Ryrych, Filip Springer, Grzegorz Kramer, Ryszard Ćwirlej, Andrzej Pilipiuk i Dorota Masłowska, w trakcie 27 spotkań zgromadzili w sumie ponad 1400 miłośników swojej twórczości. Swoisty rekord frekwencyjny padł na spotkaniach z Krzysztofem Wielickim. Nie mniejsze zainteresowanie autorem i jego twórczością wykazali czytelnicy fantastyki, współczesnego dramatu czy „literatury kobiecej”.


Piotr Gąsowski (fot. D. Drzazga)


Od lewej: Łukasz Wojtkiewicz i Ryszard Ćwirlej (fot. Ł. Brudnik)

Co było najbardziej budującym pokłosiem tych spotkań? Często padające pytanie, czy w przyszłym roku będzie kolejna edycja i czy możemy już zdradzić, kto przyjedzie? Przede wszystkim jednak – z punktu widzenia bibliotekarza – najbardziej cieszyła chęć wypożyczenia, niemal natychmiast, omawianych przed chwilą publikacji.


Od lewej: Maciej Płaza i Agnieszka Zientarska (fot. Ł. Brudnik)

Zaczytane opolskie było trudnym wyzwaniem logistycznym. Nie mamy jednak żadnych wątpliwości, że podjąć je, było warto.


Od lewej: Grzegorz Pielak i Piotr Milewski (fot. Ł. Brudnik)


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska