Nr 1/2020 (LXIV) ISSN 2083-7321
Ewa Eliasz- Kożuch
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie


250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera w grodkowskiej bibliotece


1 czerwca 1769 roku o godzinie 5:00 rano w Grodkowie w domu przy ówczesnej ulicy Löwenstrasse, obok Bramy Lewińskiej, urodził się Józef Antoni Franciszek Elsner, syn Jana Franciszka Elsnera i Anny Barbary Matzkin. Kompozytor, pedagog, działacz kultury muzycznej i teoretyk muzyki, założyciel warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki, którego nazwisko najczęściej kojarzone jest z Fryderykiem Chopinem.

W 2019 roku minęło 250 lat od urodzin muzyka, w związku z tym mieszkańcy Grodkowa świętowali tę rocznicę. Odbyły się liczne koncerty, spotkania nawiązujące do twórczości kompozytora, wystawa plenerowa oraz konkurs plastyczny.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie na tę okoliczność przygotowała wystawę plenerową „Józef Elsner – 250 rocznica urodzin”, która była wyeksponowana na placu przed grodkowskim ratuszem. Na kilkunastu planszach można było prześledzić niezwykle barwny życiorys muzyka, jego podróże, rozwój talentu muzycznego, drogę zawodową oraz dorobek artystyczny. Materiałów, źródeł oraz ciekawostek na temat grodkowskiego kompozytora jest bardzo dużo, do opracowania wystawy wybrane zostały najistotniejsze informacje, w celu przybliżenia grodkowianom sylwetki muzyka. Bardziej dociekliwi mieszkańcy mogli zgłębić swoją wiedzę poprzez przygotowane przez pracowników biblioteki karty do gry pt. „Portret mistrza: Józef Elsner” z zagadkami o nim.


Zwieńczeniem obchodów rocznicy było rozstrzygnięcie organizowanego przez bibliotekę konkursu plastycznego pt. „250. rocznica urodzin Józefa Elsnera”, które odbyło się 10 stycznia 2020 roku w pomieszczeniach nowo wyremontowanego grodkowskiego ratusza. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z gminy Grodków. Łącznie wpłynęło 109 prac, spośród których jury wybrało zwycięzców i wyróżnionych. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach wiekowych: dla klas I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Poziom przygotowanych prac był bardzo wysoki, ponadto dzieci wykazały się dużą kreatywnością, jeżeli chodzi o przedstawienie wybranych elementów biografii Józefa Elsnera. Małe dzieła plastyczne udowodniły, że uczniowie zapoznali się z życiorysem kompozytora i zapamiętali wiele informacji o nim. Na rozdanie nagród przybyli uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami, a uroczystości towarzyszyły chwile wzruszeń i radości. Wszystkie prace przekazane przez uczniów na konkurs zostały wyeksponowane w jednej z sal wystawowych Działu Edukacji Regionalnej i będą zdobić to wnętrze do końca lutego bieżącego roku.


Tego samego dnia po południu odbyło się również spotkanie z prof. Piotrem Baronem z Wydziału Jazzu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Podczas wykładu opowiedział o odnalezionej przez siebie Szkole śpiewu Józefa Elsnera, pierwszym napisanym w języku polskim podręczniku śpiewu. Spotkanie uświetnił krótki występ grodkowskiego chóru „Grodkovia”.   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska