Nr 1/2020 (LXIV) ISSN 2083-7321
Alicja Biesaga
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie


Grodkowska „Biblioteka w Ratuszu” po remoncie


To miejsce szacowne,
bo pamięta wieki
bardzo dobrym lokum
jest dla biblioteki.

Byliście na … dworcu
jak banici prawie,
lecz skończył się remont
i już jest po sprawie.

Teraz jak w pałacu
pięknym się mościcie.
Ratusz po remoncie
zyskał nowe życie !

Zewsząd nowoczesność
i dostojność bije.
W takim anturażu
jak w bajce się żyje.

Z półek zaglądają
książki i tomiska.
Oj będą tu walić
na pewno ludziska.

Nie straszne Wam będą
tu lata i zimy.
Z oświaty Grodkowskiej
zdrowia Wam życzymy.

Niech nie braknie środków
nigdy na nowości.
Głodny ksiąg czytelnik
zawsze u Was gości.

Programów z pomysłem
wielu też życzymy,
i dla Was te słowa
z Oświaty kreślimy.

Bibliotekarzom i Bibliotece na „nowej drodze życia” po przejęciu remontowanych w Ratuszu pomieszczeń z najserdeczniejszymi życzeniami dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Grodków.

GRODKÓW 2020.01.091


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie ma swoją siedzibę w Ratuszu od 1972 roku. Potocznie nasi czytelnicy używają określenia „Biblioteka w Ratuszu”. 9 stycznia 2020 roku z udziałem władz samorządowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych odbyło się uroczyste otwarcie Ratusza po kapitalnym remoncie.


Grodkowska biblioteka publiczna współpracuje ze wszystkimi gminnymi przedszkolami, szkołami, stowarzyszeniami i organizacjami . Ich przedstawiciele uczestniczyli w uroczystościach tak, jak liczne grono naszych czytelników i przyjaciół biblioteki. Uroczystości odbywały się bowiem w pomieszczeniach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie, która obecnie po remoncie zajmuje trzy kondygnacje wschodniego skrzydła Ratusza.

Remont był przeprowadzony przez Gminę Grodków w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja Ratusza w Grodkowie” finansowanego ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, działanie 10.2 inwestycja wynikająca z lokalnych planów rewitalizacji. Po remoncie zmieniło się umiejscowienie wypożyczalni i czytelni dla dorosłych oraz oddziału dla dzieci i młodzieży. Na parterze wschodniego skrzydła znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych i oddział dla dzieci, na I piętrze czytelnia z księgozbiorem, czasopismami, zbiorami specjalnymi, bogatą kolekcją gier i stanowiskami komputerowymi oraz literaturą pedagogiczną.W 2013 roku filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Grodkowie włączona została w strukturę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie. Do czasu remontu miała swoją starą siedzibę poza ratuszem, obecnie księgozbiór pedagogiczny jest usytuowany obok czytelni na I piętrze. Na II piętrze znajdują się cztery sale ekspozycyjne oraz sala warsztatowa działu edukacji regionalnej.

W pomieszczeniach biblioteki wymieniono podłogi, zmieniono wszystkie instalacje oraz dodano wentylacje. Przestrzeń oświetlają trzy rodzaje lamp typu LED o różnych stopniach natężenia. Wszystkie sale mają nowe meble. Na I i II piętrze mamy magazyny wyposażone w przesuwne regały. Tych pomieszczeń magazynowych najbardziej nam brakowało w poprzedniej lokalizacji. W ratuszu zamontowano także windę. W zachodnim skrzydle na I i II piętrze po remoncie mają swoje siedziby stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Nasza biblioteka ściśle współpracuje z tymi organizacjami, a lokalizacja w tym samym budynku ułatwi naszą współpracę.


W ogólnopolskim rankingu Rzeczpospolitej Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie dwukrotnie, w roku 2016 i 2018, zajmowała II miejsce w województwie opolskim. Po remoncie stoi przed nią wiele możliwości . Mamy nadzieje, że tak piękne, przyjazne dla wszystkich wnętrza pomogą nam w realizacji wyzwań i planów.


[1] Autorem wiersza jest Janusz Rzepkowski dyrektor PSP w Kopicach autor tomiku wierszy wydanych przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pt.:„Pisane sercem i bałakiem”.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska