Od Redakcji


Zaskoczenie i zadziwienie – to uczucie dzieli teraz ze mną zapewne wiele osób. Już koniec roku? Znowu tak jakby szybciej… Jesteśmy starsi, owszem, ale także bogatsi w doświadczenia, również biblioteczne. A na tym polu działo się bardzo dużo i ciekawie, o czym choć fragmentarycznie można poczytać w niniejszym numerze „Bibliotekarza Opolskiego”. Cieszy nas i buduje kreatywność bibliotekarzy oraz ich niestygnący zapał w takim organizowaniu oferty dla czytelników, aby można było o Państwa placówkach powiedzieć: „Biblioteka – miejsce na czasie”. I właśnie to hasło będzie nam towarzyszyć podczas Tygodnia Bibliotek 2024 (brawa dla Opolskiego Oddziału SBP za zwycięski pomysł!).

Zapraszam serdecznie do lektury artykułów o wydarzeniach ostatniego kwartału (i nie tylko) w opolskich bibliotekach, klubach, stowarzyszeniach. O niecodziennych wystawach, wartościowych projektach, pasjonujących książkach i utrwalonych w archiwach śladach historii. Powspominajmy, nauczmy się od siebie nawzajem i bądźmy dumni z dobrze wykonanej, niełatwej pracy bibliotekarskiej.

A skoro o dumie już mowa, chwalimy się i my, a raczej dzielimy radością. Projekt „Zaczytane Opolskie” w swojej siódmej odsłonie zaowocował organizacją niemal dziewięćdziesięciu spotkań autorskich w bibliotekach wszystkich powiatów naszego regionu. Naszych i Państwa czytelników odwiedzili znani, lubiani autorzy i autorki książek zróżnicowanych gatunkowo, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Nie zabrakło także wielkiego formatu Gwiazd świata sztuki, kultury, polityki czy mediów. Nawiązaliśmy przy tym serdeczne relacje ze wspaniałymi, bardzo ciekawymi osobami, których warto i posłuchać, i poczytać. W tym numerze „Bibliotekarza Opolskiego” znajdą Państwo m.in. przeprowadzony specjalnie dla naszego czasopisma wywiad z Marcinem Szczygielskim, a także jego „Polecajkę” – książkę, która towarzyszy mu od wielu lat.

Drodzy Bibliotekarze i Sympatycy naszego kwartalnika, życzymy Państwu na cały 2024 rok dobrego zdrowia, świeżych sił, niezawiedzionych nadziei i wielu powodów do radości – na gruncie zawodowym i prywatnym. Niech przyświeca Państwu cytat z Ręki mistrza Stephena Kinga. Odnosi się co prawda do sztuki, ale śmiało można tę prawdę przełożyć i na naszą pracę, i na życie w ogóle, zwłaszcza gdy przed nami kolejny początek:

„Zacznij od tego co znasz, a potem wymyśl to na nowo. Sztuka to magia, bez dwóch zdań, ale źródłem wszystkich dzieł sztuki, nawet tych najbardziej dziwacznych, jest szara codzienność. Nie dziw się, gdy zobaczysz, że niesamowite kwiaty rosną na zwykłej ziemi”.

W imieniu Redakcji
Kamilla Wójt

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska