Od Redakcji


Koniec drugiego kwartału to chyba jedna z najprzyjemniejszych chwil naszego zawodowego (i nie tylko) roku. Za nami miesiące wytężonej pracy, a przed nami – wizja urlopu. I choć wakacje to także aktywny, wypełniony zajęciami dla dzieci okres dla większości bibliotek, to jednak przyjemnie jest móc choć część tego czasu spędzić „pod chmurką”.

Jestem przekonana, że przyjemną będzie dla Państwa także lektura niniejszego numeru „Bibliotekarza Opolskiego”, w którym wracamy wspomnieniami, relacjami i sprawozdaniami do wydarzeń mających miejsce w opolskich książnicach w minionym kwartale (a nawet szerzej – całym 2022 roku, którego obszernym podsumowaniem jest Kronika… Katarzyny Ostrowskiej-Pałygi). A miłych okoliczności nie brakowało: wzruszające jubileusze, bogate programy obchodów Tygodnia Bibliotek, niezapomniane spotkanie autorskie, moc atrakcji dla naszych czytelników z każdej grupy wiekowej, promocja książek... Organizacja tych imprez wymagała od bibliotekarzy mnóstwa pracy, ale radość i satysfakcja uczestników, a także promocja czytelnictwa i Państwa placówek jest bezcenna. Serdecznie gratulujemy pomyślnej realizacji wszystkich bibliotecznych projektów, życząc powodzenia w tych, które przed nami!

Czas urlopów oznacza także więcej czasu na lekturę książek – tych odłożonych w połowie, tych zbyt długo oczekujących na swoją kolej, a niekiedy przypadkowych. Aby ułatwić Państwu wybór dobrego tytułu, polecamy ciekawą rozmowę Łukasza Brudnika z Gabrielą Kańtor, która przybliży i na pewno zachęci do sięgnięcia po osadzone w śląskich realiach publikacje. Pomocnym drogowskazem w literackich poszukiwaniach będą także recenzje autorstwa prawdziwych pasjonatów czytania, przegląd nowości wydawniczych i Polecajki od serca (w tym numerze od popularnej autorki!). Czytelników obdarzonych żyłką historyczno-detektywistyczną z pewnością zainteresuje fakt, kto się tulił do Wychudłej piersi Germanii, w jakim to powiecie nauczyciel świnie w piwnicy trzymał, a także gdzie w Opolu można (było) zaopatrzyć się w pantofle drewniane i laczki domowe.

W imieniu Redakcji życzę wszystkim Państwu udanego, bezpiecznego i zasłużonego wypoczynku, oczywiście nad lekturą „Bibliotekarza Opolskiego”.

W imieniu Redakcji
Kamilla Wójt

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska