Karina Fedynyszyn
Biblioteka Politechniki Opolskiej


Spotkanie wokół książki Sclavus Tymona Tymańskiego


Spotkanie autorskie z muzyką na żywo 12 lutego br. było wyjątkową okazją do zarekomendowania twórczości literackiej Tymona Tymańskiego. Opolscy fani artysty mogli nacieszyć zmysły muzycznymi uniesieniami, a w przerwach koncertu porozmawiać w kuluarach klubu Wyjście Awaryjne o jego debiutanckiej powieści Sclavus.Powieść Tymona w subiektywny, a czasem nawet dosadny sposób przedstawia Tranzytoryjną Formację Totart, która w latach osiemdziesiątych XX wieku kształtowała wrażliwość ówczesnej młodzieży. Jaki wpływ miała na jednego z Totartystów? Czy sztuka niezależna Totartu zaowocowała u niego wszechstronnością zainteresowań i wielorakością działań artystycznych, czy może jednak wrodzona ciekawość świata ukształtowała jego dojrzałość artystyczną? Na tak postawione pytania czytelnik może sobie odpowiedzieć, śledząc losy Tymańskiego. Prezentowane w powieści ugrupowanie było ważnym zjawiskiem artystycznym i społecznym. Będąc jednym z jego członków, nasz bohater był zaangażowany w wiele projektów artystycznych. Autor uchyla rąbka tajemnicy, prezentując zakulisowe działania artystów, co dodaje opowieści niemało pikanterii.

W klubowym półmroku Wyjścia Awaryjnego na zgromadzonych, oprócz regularnego koncertu, czekała jeszcze niespodzianka w postaci krótkiego solowego recitalu z gitarą akustyczną w roli głównej. Muzyk ceni sobie bezpośredni kontakt z fanami oraz nie unika rozmów na temat swojej twórczości. Takie spotkania stanowią najlepszy sposób by zachęcić czytelników do przeczytania jego niebanalnej powieści.Materiał fotograficzny zamieszczony za zgodą autora i wydawcy.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska