Magdalena Smutny
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim


Warsztaty orgiami w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim


Od początku grudnia 2022 r. do końca maja 2023 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim odbywały się warsztaty artystyczne pod ogólną nazwą „Sztuka Fun”. Nie były to jednak tradycyjne zajęcia plastyczne, gdyż skupiały się one na sukcesywnym kształtowaniu u młodych uczestników zamiłowania do japońskiej sztuki składania papieru, inaczej zwanej origami. Pomysł na zajęcia powstał spontanicznie podczas październikowej imprezy „Origami Party” zorganizowanej z okazji Dnia Origami. Dzieci uczestniczące w przyjęciu tematycznym wyraziły chęć dalszego rozwijania swoich umiejętności w zakresie przekształcania kolorowych kartek papieru w rozmaite figury, co było impulsem do tego, by miesiąc później uruchomić serię spotkań, które odbywały się w każdą środę. Grupę warsztatową tworzyły dzieci w szerokim przedziale wiekowym – najmłodsi uczestnicy byli uczniami klasy pierwszej, najstarsi natomiast uczęszczali do klasy piątej. Mimo tego, że młodsze dzieci potrzebowały więcej czasu i wsparcia ze strony osoby prowadzącej, to efekty ich pracy nie odbiegały wiele od tego, co wychodziło spod rąk starszych uczestników. Origami jest zatem uniwersalną sztuką, którą mogą uprawiać dzieci w każdym wieku.

Inspiracją do tematyki zajęć były bardzo często zbliżające się święta, a ponieważ warsztaty ruszyły w grudniu, to pierwszymi wykonanymi pracami były bożonarodzeniowe choinki i gwiazdki oraz dekoracyjne wieńce i roześmiane mikołaje. Figurka origami to także doskonały prezent dla bliskiej osoby, więc część zajęć była poświęcona dziadkom, rodzicom i innym ukochanym osobom. W ten sposób powstawały drobne podarunki dla najbliższych w postaci tulipanów, róż, serduszek, ramek na zdjęcia czy kartek okolicznościowych. Obok kwiatów swoje miejsce znalazły też zwierzątka. Nie mogło wśród nich zabraknąć tradycyjnego japońskiego żurawia, którego oryginalnością przebił jednak słodki niedźwiadek. Najciekawszymi pracami okazały się papierowe zabawki: kolorowe mozaiki, zmieniające kształt popity, czy piłki rozpadające się na elementy przypominające motyle. W bibliotece nie mogło też zabraknąć motywów książkowych, stąd na jednym z majowych spotkań dzieci poskładały Harry’ego Pottera, a na ostatnich zajęciach stworzyły pudełka w kształcie książeczek, do których bibliotekarz prowadzący wsypał pożegnalne słodkości.Istnieje powszechna opinia, że origami rozwija dokładność, cierpliwość i wyobraźnię przestrzenną, co na swój sposób potwierdziły warsztaty w Lewinie Brzeskim. Każde następne zajęcia pozwalały zaobserwować u niemalże wszystkich uczestników realne postępy – z każdym kolejnym projektem praca szła dzieciom szybciej, a wykonywane zagięcia były bardziej precyzyjne, co okazywało się być kluczowe dla osiągnięcia pożądanego rezultatu. Wniosek zatem jest taki, że warto inwestować w trochę zapomniane techniki, ale jakże proste i jednocześnie efektowne.

Poniższe zdjęcia są własnością MiGBP w Lewinie Brzeskim                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska