Adriana Walenczykowska, Barbara Tkaczuk
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie


DKM – Jak to się zaczęło?


Biblioteki w całej Polsce dążą do tego, żeby zaktywizować młodzież i zachęcić ją do szerszego uczestnictwa w kulturze. Również my, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, postanowiłyśmy stworzyć Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży. Sama idea klubów książki nie jest nam obca, gdyż funkcjonują u nas już od przeszło 15 lat (w bibliotece głównej – dla dorosłych, natomiast w filii w Białej Nyskiej – dla dzieci). Poprzez stworzenie osobnej sekcji mogłyśmy skupić się na potrzebach młodzieży i książkach, jakie czytają. Początki nie były łatwe, gdyż zbiegły się z wybuchem wojny w Ukrainie. Traf chciał, że pierwsza wybrana przez nas pozycja (Zadanie domowe autorstwa Lizy Wiemer) dotyczyła tematyki wojennej i długo biłyśmy się z myślami, czy pozostawić ten tytuł, czy jednak zdecydować się na inny. Finalnie pozostawiłyśmy go, czego nie żałujemy, ponieważ stanowił on fundament świetnej rozmowy na temat bieżących wydarzeń na świecie.

Przygotowując się do naszych działań, wzięłyśmy udział w webinarium „Jak zorganizować i poprowadzić Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży?”, ponadto poszerzyłyśmy wiedzę w tym zakresie, zapoznając się z ofertą wydawniczą stricte związaną z literaturą młodzieżową. Kolejnym krokiem była promocja naszych inicjatyw w lokalnym środowisku i skupienie się na uczniach szkół ponadpodstawowych (między innymi rozmowy z nauczycielami). Nie ustajemy w dalszych staraniach, aby nasze działania docierały do jak największej grupy odbiorców. Każdorazowo przy okazji spotkań z młodym czytelnikiem zachęcamy do udziału w DKM-ie. W social mediach biblioteki (fanpage, Instagram, strona internetowa) i zaprzyjaźnionych instytucji kulturalno-oświatowych co miesiąc pojawiają się nowe plakaty informujące o spotkaniach, tytułach omawianych pozycji oraz relacje z tych wydarzeń. Dobrze sprawdza się też „marketing szeptany” uskuteczniany przez obecnych członków klubu, dzięki czemu ich liczba stale rośnie. Ze wszystkich spotkań prowadzimy dokumentację fotograficzną oraz kronikę w formie papierowej, która jest dobrym sposobem na utrwalenie wspomnień.


Fot. MiGBP w Nysie

Przy wyborze pozycji książkowych bardzo ważne są dla nas sugestie młodzieży. Z naszych obserwacji wynika, że nie tylko nowości cieszą się zainteresowaniem, ale na warsztat brane są książki, które należą do kanonu klasyki światowej, chociażby Piknik na skraju drogi A. A. Strugackich. W niedalekiej przyszłości zamierzamy omówić Wywiad z wampirem Anny Rice.

Podczas rozmów o lekturze często odnosimy się do innych dzieł popkultury (ekranizacji filmowych, gier komputerowych, planszowych czy sztuk teatralnych). Powodem do długich dyskusji stają się również kwestie związane z warsztatem literackim i ciekawostkami z życia autora, a nawet szata graficzna utworów literackich. Młodzież chętnie porusza tematy, które do niedawna były tematami tabu.


Fot. MiGBP w Nysie

Wychodząc naprzeciw sporemu zainteresowaniu mangą i anime w naszej bibliotece, w ramach jednego ze spotkań, omawialiśmy książkę japońskiego pisarza Genki Kawamury A gdyby tak ze świata zniknęły koty. Tematy dalekowschodnie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lokalnej społeczności, więc z pewnością będziemy miały to na uwadze wybierając kolejne lektury.

W grudniu ubiegłego roku zorganizowałyśmy spotkanie świąteczne, na którym omawialiśmy The Inheritance Games autorstwa Jennifer Lynn Barnes. Nie zabrakło również poczęstunku i drobnych upominków, a całości dopełniły klimatyczne, zimowe dekoracje. Ta forma spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem.

W marcu bieżącego roku świętowaliśmy pierwszą rocznicę powstania Klubu, co było okazją do podsumowania dotychczasowych przedsięwzięć. Wymieniając opinie przy rocznicowym torcie na temat pierwszego tomu z cyklu Zwiadowcy (Ruiny Gorlanu) Johna Flanagana, uczestnicy DKM-u wyrazili chęć kontynuowania przygody z fantastyką młodzieżową.

Na koniec warto zaznaczyć, że oficjalnie od 2023 roku przynależymy do Dyskusyjnych Klubów Książki przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.


Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska