Magdalena Dudek
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie


15 lat minęło jak jeden dzień…


W maju 2023 r. Dyskusyjnemu Klubowi Książki w Nysie stuknęło 15 lat! To wyjątkowy jubileusz, który jest świadectwem pasji do literatury, ciągłej chęci rozwoju i zacieśniania więzi między miłośnikami książek. Przez te piętnaście lat klub przeszedł niezwykłą drogę, zdobywając doświadczenie, zgłębiając wiele arcydzieł literackich i integrując się w książkową społeczność, nie tylko lokalną. To miejsce szczególne dla wszystkich entuzjastów literatury, ale także tych, którzy lubią dzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanych lektur. W ciągu tych lat członkowie klubu przeczytali ponad 100 książek (a drugie tyle polecili sobie nawzajem) obejmujących szeroki zakres gatunków i tematów. Od klasycznych powieści, przez reportaże, eseje, książki podróżnicze i poetyckie, książki z różnych stron świata – każde spotkanie klubu było okazją do odkrywania nowych horyzontów, nie tylko literackich.

Nie wyłącznie czytanie stanowiło fundament klubu – były to również spotkania z autorami zapraszanymi w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki właśnie. Członkowie klubu (a także pozostali użytkownicy biblioteki) mieli okazję porozmawiać z pisarzami, zapytać bezpośrednio o ich twórczość i inspiracje. To zawsze wyjątkowe święto dla pasjonatów literatury. Spotkania te dostarczały nie tylko wiedzy na temat procesu twórczego, ale były po prostu okazją do przebywania w towarzystwie ulubionego i podziwianego autora. W ciągu tych 15 lat naszą bibliotekę odwiedziło niezwykle zacne grono pisarzy, a każde z tych spotkań było niezapomnianym doświadczeniem.Przez te wszystkie lata pochłonęliśmy morze (jeśli nie ocean!) kawy i herbaty, tony pysznych ciasteczek i sezonowych owoców (jesteśmy zatem nie tylko wielbicielami dobrej literatury, ale również zagorzałymi smakoszami:D), przede wszystkim jednak towarzyszyła nam ogromna pasja i chęć dzielenia się. I chyba to sprawia, że Klub ciągle trwa i ma się dobrze, a poza tym – zwyczajnie się lubimy, znajdujemy ogromną przyjemność w naszych rozmowach i z wielką radością, a także niezwykłą ciekawością patrzymy w przyszłość:)
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska