Róża Wójt


Mangi
przegląd


Yotsuba!Yotsuba! to historia o bardzo pogodnej, radosnej i ciekawej świata pięciolatce (uparcie uważającej się za o rok starszą), która wraz z ojcem przeprowadza się do nowego miasta. W domu obok mieszka sympatyczna rodzina z trzema córkami w zróżnicowanym wieku – od uczennicy podstawówki do studentki. Nie przeszkadza to tytułowej bohaterce szybko zaprzyjaźnić się z nowymi sąsiadkami i razem z nimi przeżywać liczne przygody. Jakie? Odpowiedź jest istotna – otóż zwyczajne, będące udziałem czy doświadczeniem większości dzieci. A to Yotsuba podejmuje samodzielną wyprawę na plac zabaw, a to razem z sąsiadką jedzie do kwiaciarni, czasem ojciec zabiera ją i jej przyjaciółki na podziwianie lotów balonów, kiedy indziej natomiast po prostu spędzają miły dzień w domu. W tej serii nie ma żadnych elementów fantastycznych. Przeciwnie, w każdym tomie znajdziemy opisy codzienności zwykłych, przeciętnych ludzi, w tym dzieci i młodzieży. Wspólny mianownik to mała Yotsuba, która zaprzyjaźnia ze wszystkimi, bo też każdy ją lubi z racji na urocze usposobienie.

Nasuwać się może zatem pytanie, dla jakiego czytelnika przeznaczona jest ta manga i co w niej może być ciekawego? Wydawać by się mogło, że historia tak kompletnie pozbawiona zwrotów akcji, rozłożona (do tej pory) na piętnaście tomów może okazać się nudna. Zdecydowanie nie znajdziemy w niej mrożących krew w żyłach scen grozy, widowiskowych walk czy zagmatwanych zagadek kryminalnych. Jednak nie o to też chodzi w historiach, które kwalifikują daną mangę – jak Yotsube! – do gatunku: okruchy życia. To komedia o dostrzeganiu piękna i zalet małych rzeczy, znajdowaniu radości w codzienności. Z tej idei wywodzi się hasło kończące każdy tom tej mangi: „Enjoy everything!” (w tłum. ciesz się wszystkim!). I choć zdecydowanie jest to seria niszowa, czyli nie do każdego czytelnika przemówi, jednak uważam, że warto się z nią zapoznać, jeśli szuka się czegoś spokojniejszego. Dodatkowo wyjątkowo łatwa w odbiorze kompozycja stron sprawia, że jest to odpowiedni tytuł dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z mangami, dla dzieci, ale też dla dorosłych, którzy chcą się dowiedzieć (albo sobie przypomnieć), jak to jest mieć w domu ciekawskiego przedszkolaka. A proste prawdy o cieszeniu się życiem przydadzą się nam wszystkim. Tak uważam i szczerze polecam.

Autor: Kiyohiko Azuma
Tytuł oryginalny: Yotsuba&!
Liczba tomów: 15 (kontynuowana)
Kategoria wiekowa: +9
Wydawca: Kotori (data premiery: 2018)

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska