W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia ze spotkania z Piotrem Mulawką (22.06.2023)

22 czerwca mieliśmy okazję wysłuchać wykładu Piotra Mulawki, autora książki Kraftwerk i muzyczna rewolucja. Mała encyklopedia muzyki electro i electro-funk, poświęconej muzyce elektronicznej.

Spotkanie zorganizowała Biblioteka Muzyczna WBP, a otworzył je kierownik Krzysztof KossZdjęcia ze spotkania z Ewą Furgał (16.06.2023)

16 czerwca gościliśmy Ewę Furgał – założycielkę i prezeskę Fundacji Dziewczyny w Spektrum, autorkę książki Dziewczyna w spektrum i wydanej w maju 2023 r. Autentyczna w spektrum.

Spotkanie poprowadziła Elżbieta Sobolewska, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu "Uczmy się żyć razem".

Przed spotkaniem autorskim dyrektor WBP Tadeusz Chrobak podpisał porozumienie z prezeską Elżbietą Sobolewską dotyczące współpracy kulturalnej pomiędzy biblioteką i stowarzyszeniem.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (15.06.2023)

15 czerwca odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii w wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Koncert poprowadziła Tamara Derda z Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia ze spotkania z Filipem Springerem (13.06.2023)

13 czerwca mieliśmy przyjemność gościć Filipa Springera – pisarza, fotografa, autora wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Na spotkaniu opowiadał o swojej najnowszej książce Mein Gott, jak pięknie.Zdjęcia ze spotkania z Jarosławem Wasikiem (7.06.2023)

7 czerwca naszym gościem był dr Jarosław Wasik – Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, autor monografii Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Przemiany, wyobrażenia, rzeczywistość, której WBP w Opolu ma przyjemność być wydawcą.

Rozmowę prowadził Tomasz Bazan.Zdjęcia ze spotkania z Małgorzatą Gołotą (6.06.2023)

6 czerwca naszą gościnią była Małgorzata Gołota – dziennikarka i reporterka, autorka książek Żyletkę zawsze noszę przy sobie oraz Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności.

Rozmowę prowadziła Dominika Gorgosz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Marcinem Matychem (5.06.2023)

5 czerwca mieliśmy przyjemność gościć Doktora Nerwicę, czyli Marcina Matycha – psychoterapeutę, arteterapeutę, lekarza medycyny oraz specjalistę poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego, autora poradnika Jak żyć z lękiem.

Z autorem rozmawiała socjoterapeutka Katarzyna Mordowska-Broszkiewicz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Anną Bikont (1.06.2023)

1 czerwca naszą gościnią była Anna Bikont – dziennikarka, reporterka, autorka nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego książki Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie.

Spotkanie prowadził ks. prof. Stanisław Rabiej.

Spotkanie odbyło się w ramach siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania z Łukaszem Drozdą (30.05.2023)

30 maja naszym gościem był Łukasz Drozda – politolog i urbanista, doktor nauk o polityce publicznej.

Rozmowę wokół książki Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce prowadził Grzegorz Pielak.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Siła jest kobietą”, będącego częścią siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia z Opolskich Spotkań Fantastycznych (27.05.2023)

27 maja w ogrodzie WBP odbyły się XIII Opolskie Spotkania Fantastyczne, organizowane przez Opolski Klub Fantastyki Fenix.

Przez cały dzień mogliśmy brać udział w licznych atrakcjach: od gier RPG, przez Opolską Strefę Gier Retro, planszówki, gry terenowe, po wykłady i spotkania autorskie. Odwiedzili nas także Michał Gołkowski i Radek Rak.

Spotkania z Michałem Gołkowskim i Radkiem Rakiem odbyły się w ramach siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.
Zdjęcia ze spotkania z Pauliną Reiter (25.05.2023)

25 maja naszą gościnią była Paulina Reiter – dziennikarka, redaktorka "Wysokich Obcasów", biografka Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat.

Rozmowę o Samotnych oceanach prowadziła Dominika Gorgosz.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Siła jest kobietą” będącego częścią siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia z wernisażu wystawy "Ze starej drukarni" (23.05.2023)

23 maja odbył się wernisaż wystawy „Ze starej drukarni”. Na wystawie prezentujemy najbardziej reprezentatywne księgi wydrukowane głównie w oficynach polskich, a także kilka wytłoczonych poza granicami Rzeczypospolitej. Różna jest tematyka eksponowanych ksiąg – od kronik ukazujących dzieje ziem polskich i zbiorów obowiązujących praw, przez dzieła o charakterze religijnym, aż po teksty dotyczące wielu innych dziedzin życia.Zdjęcia ze spotkania z Emilią Padoł (16.05.2023)

16 maja mieliśmy okazję porozmawiać o Marii Rodziewiczównie, a to za sprawą Emilii Padoł, autorki pierwszej tak obszernej biografii pisarki: Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza.

Spotkanie poprowadził dziennikarz Łukasz Wojtusik, współzałożyciel radiowego klubu książki POCZYTALNI oraz twórca podcastu Alfabet Wojtusika.

Spotkanie odbyło się w ramach siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia z Dni Otwartych Funduszy Europejskich (13.05.2023)

13 maja w zamku w Rogowie Opolskim odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich.Zdjęcia ze spotkania z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim (12.05.2023)

12 maja gościliśmy kpt. Ryszarda Sobieszczańskiego, promotora żeglarstwa w województwie opolskim, założyciela i prezesa Opolskiego Stowarzyszenia Pieśni spod Żagli i autora książki Klątwa Caipirinhi.

Spotkanie poprowadziła Agnieszka Okupniak.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (11.05.2023)

11 maja odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii w wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu. Koncert poprowadził Aleksandra Bełkot z Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia ze spotkania z Elżbietą Lisak-Dudą (10.05.2023)

10 maja w naszym namiocie odbyło się spotkanie autorskie z Elżbietą Lisak-Dudą, autorką tomu poetyckiego Cień babiego lata. Z poetką rozmawiał Kordian Michalak, a całości dopełniła recytacja Łucji Gołaszewskiej-Siwiak i oprawa muzyczna kwartetu saksofonowego „Regadera” pod dyrekcją Jana Swatona.Zdjęcia ze spotkania z Agatą Tuszyńską (9.05.2023)

9 maja naszą gościnią była Agata Tuszyńska – znakomita reporterka i biografka, autorka m.in. Rodzinnej historii lęku czy też Żonglera – biografii Romaina Gary'ego.

Spotkanie dotyczyło najnowszej książki Czarna torebka, opowiadającej o babce pisarki, a rozmowę prowadził dr Maciej Borkowski.

Spotkanie odbyło się w ramach siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia z wernisażu wystawy "Różnorodność w malarstwie" (8.05.2022)

8 maja odbył się wernisaż wystawy zbiorowej prac artystycznych, której przewodnią myślą jest „Różnorodność w malarstwie”

Autorkami prac są:
Teresa Besz
Władysława Dobrzyńska
Danuta Płonka
Anna Świerc
Halina VeresZdjęcia ze spotkania z Janem Englertem (26.04.2023)

26 kwietnia, podczas oficjalnej inauguracji siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” mieliśmy zaszczyt gościć wybitnego aktora, reżysera, wieloletniego rektora Akademii Teatralnej w Warszawie, Jana Englerta.

Spotkanie z aktorem prowadził Tomasz Zacharewicz.

Spotkanie odbyło się w ramach siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania autorskiego z prof. dr. hab. Stanisławem S. Nicieją (25.04.2023)

25 kwietnia w namiocie w ogrodzie WBP miało miejsce spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Stanisławem S. Nicieją, promujące XIX tom Kresowej Atlantydy. Moderatorem spotkania był prof. dr hab. Mirosław Lenart.

Spotkanie odbyło się w ramach siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania z Tomaszem Kozłowskim (20.04.2023)

20 kwietnia naszą bibliotekę odwiedził po raz kolejny Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią.

Tym razem była to opowieść o miejscowościach na wschodnim Podolu oraz prawobrzeżnej Ukrainie zamieszkałych w XIX wieku i przed pierwszą wojną światową przez liczne polskie rodziny.Zdjęcia z konferencji otwierającej siódmą edycję „Zaczytanego Opolskiego” (19.04.2023)

19 kwietnia wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeusz Chrobak, oraz Dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego Agnieszka Kamińska oficjalnie zainaugurowali siódmą edycję „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

Poprzednie lata pokazały, jak ważny jest dla nas, czytelników, bezpośredni kontakt z pisarkami i pisarzami: rozmowa, zakup książki, uzyskanie autografu czy wspólnej fotografii. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Zarząd Województwa Opolskiego podjął decyzję o kontynuacji tej jakże wartościowej społecznie akcji.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (13.04.2023)

13 kwietnia odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii w wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Koncert poprowadził Krzysztof Koss z Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia z wernisażu wystawy „Razem. II edycja"(13.04.2023)

13 kwietnia odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii w wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

13 kwietnia w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy „RAZEM. II edycja" prezentującej prace autorstwa pracowników WBP.

Na wystawie można zakupić pocztówki z wydrukami prezentowanych prac, a cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Autorzy:
Joanna Cichosz, Damian Drzazga, Natalia Nosova, Dagmara Szeląg, Grażyna Kasprzak, Anna Pietrzkiewicz, Beata Stępniak, Martin Hadrian, Małgorzata Bartoszewska, Iwona Ciecior, Agata Bartosiewicz.Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska