Teresa Stanisz-Cyrys
Dział Bibliografii, Informacji WBP w Opolu


Nowości o Śląsku Opolskim –
propozycje do księgozbioru podręcznego


W blasku ognia : powieść o dawnym Opolu / Alfred Nowinski ; z języka niemieckiego przełożyła Joanna Rostropowicz. Opole : Fundacja Nauki i Kultury na Śląsku : Wydawnictwo Silesia, 2023. - 266 stron : ilustracje ; 22 cm

Powieść W blasku ognia… ukazała się ponad dziewięćdziesiąt lat temu (1928) we Wrocławiu i przed wojną na Górnym Śląsku cieszyła się dużą popularnością. Po wojnie zarówno jej autor, jak i jego dzieła (z różnych przyczyn) zostały zapomniane. Dopiero prof. Joanna Rostropowicz w kwartalniku „Zeszyty Eichendorffa” opublikowała w odcinkach (w latach 2019-2023) swój przekład powieści Im Feuerschein Nowinskiego oraz zamieściła biografię tegoż pisarza, poety, „górnośląskiego La Fontaine’a”. W 2023 roku powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Silesia.

Alfred Nowinski (1881-1933) pisarz, działacz społeczny i nauczyciel, urodził się i zmarł w Opolu, do dziś został zachowany jego nagrobek na cmentarzu w Opolu Półwsi.

Akcja powieści W blasku ognia… rozgrywa się w latach 1837-1843 w Opolu i osnuta jest wokół serii tajemniczych podpaleń, które przez długi czas nękały miasto. Oprócz wątku sensacyjnego, który przywołuje na myśl powieść detektywistyczną, mamy tu szeroki obraz życia codziennego miasta I poł. XIX wieku, kiedy to podczas upalnego lata opolanie „zażywali orzeźwiającej kąpieli w Odrze”, a po deszczu nabierali „miękkiej wody” do prania. Autor powieści (którą klasyfikuje się jako Heimatroman – powieść regionalną) umiejętnie buduje napięcie i zainteresowanie czytelnika wątkiem długo kamuflującego się podpalacza, ale też dla urozmaicenia wplata do utworu wątek miłosny. Autorka przekładu zachowała oryginalne niemieckie, historyczne nazwy własne używane w czasie, gdy toczy się akcja powieści oraz dołączyła słownik zawierający polskie odpowiedniki nazw i stare mapy Opola. Dzięki temu czytelnik nie ma trudności ze zlokalizowaniem miejsc akcji przedstawionych w utworze.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska