Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
(październik–listopad–grudzień 2023)


Pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki witaliśmy nowy rok. Z wypiekami na twarzy i wielkimi nadziejami oczekiwaliśmy na to co przyniesie. Dziś 2023 powoli odchodzi do historii. Miejsce oczekiwań zajęły podsumowania oraz refleksje.

Jednak ostatni kwartał każdego roku to nie tylko okres analiz i przemyśleń. To nadal czas wielu interesujących czytelniczych wydarzeń. Wystarczy wspomnieć choćby o Nagrodzie Nobla, Nike, Targach Książki w Krakowie… A co w opolskich klubach? Wydarzeń rangi wspomnianego wcześniej choćby Nobla wprawdzie nie uświadczyliśmy, ale wstydzić się też nie ma czego.

Po raz drugi odbyły się przy pomocy platformy Zoom Dyskusyjne Targi Książki, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się najnowszymi tytułami wartościowej literatury dla dzieci i dorosłych, opublikowanej i prezentowanej przez wystawców-wydawnictwa: Książkowe Klimaty, Poradnia K, Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, Sonia Draga, Stara Szkoła, Studio JG, Tajfuny, Tatarak, Widnokrąg.

W listopadzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Uchwycenie przy czytaniu”. Udział wzięło w nim 18 klubów. Pierwsze miejsce zajął DKK w Głubczycach (klub dziecięcy), drugie DKK w Murowie, a trzecie DKK w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny. Ponieważ poziom konkursu był niezwykle wysoki, komisja postanowiła dodatkowo wyróżnić kluby z: Karłowic, Raszowej i Tułowic.


I miejsce w konkursie „Uchwycenie przy czytaniu” - DKK w Głubczycach (klub dziecięcy)


II miejsce w konkursie „Uchwycenie przy czytaniu” - DKK w Murowie


III miejsce w konkursie „Uchwycenie przy czytaniu” - DKK w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny


Wyróżnienie w konkursie „Uchwycenie przy czytaniu” - DKK w Karłowicach


Wyróżnienie w konkursie „Uchwycenie przy czytaniu” - DKK w Raszowej


Wyróżnienie w konkursie „Uchwycenie przy czytaniu” - DKK w Tułowicach

Wcześniej moderatorzy mogli wziąć udział w dwóch szkoleniach. W warsztacie „Jak pisać recenzje”, gdzie na podstawie książki Magdaleny Majcher Doktórka od familoków Joanna Jaworska – która od 2017 r. aktywnie promuje literaturę w Internecie, recenzje przeczytanych książek publikując w social mediach pod marką Uwaga Czytam, a jej rekomendacje pojawiają się w znanych powieściach obyczajowych oraz w thrillerach – udzieliła słuchaczom wskazówek, co warto uwzględnić, aby recenzje spotkały się z uznaniem czytelników.

Drugie szkolenie poprowadził dr Krzysztof Olszewski – japonista, dydaktyk, literaturoznawca, adiunkt na Uniwersytecie Śląskim, członek zwyczajny Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, a przede wszystkim wybitny tłumacz literatury japońskiej. W swym wystąpieniu omówił najciekawsze i nieoczywiste tytuły związane z literaturą japońską wydaną w języku polskim.


Wykład „Współczesna literatura japońska wydawana w Polsce” (fot. K. Hermasz)

Nie zabrakło również spotkań autorskich. DKK w Namysłowie gościł Annę Matusiak, z kolei czytelnicy z dziecięcego klubu w Gogolinie mieli okazję poznać Adama Wajraka, z DKK w Zielinie oraz z Olszanki Marcina Szczygielskiego, a z DKK w Kamienicy, Białej Nyskiej i Jasienicy Dolnej Justynę Bednarek.


Spotkanie z Anną Matusiak (fot. z archiwum biblioteki w Namysłowie)

I tak dotarliśmy do końca i kwartału, i roku. Wszystkie założenia z jego początku szczęśliwie udało się zrealizować. Podsumowanie w formie trzeciego sprawozdania zostało w terminie złożone do Instytutu Książki. A że po drodze został napisany wniosek na kolejny rok realizacji zadania Dyskusyjne Kluby Książki woj. opolskiego – zatoczyliśmy koło i ponownie z wypiekami na twarzy oraz wielkimi nadziejami oczekujemy, co przyniesie tym razem 2024. Będzie się działo.



Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska