Barbara Omeluk-Siwak
Filia nr 1
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu


Co nowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu?


Spotkania Klubu Szachowego w Bibliotece Centralnej
Pierwszy ruch w szachach nazywany jest otwarciem szachowym lub debiutem. Na przestrzeni lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu mieliśmy takich otwarć już jedenaście. Każde spotkanie przyciągało zarówno stałych fanów tej królewskiej gry, jak i początkujących śmiałków. A dlaczego warto grać w szachy? Może dlatego, że szachy są najpopularniejszą grą planszową na świecie, a krąg jej miłośników wciąż się poszerza. Uczą rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia, rozwijają i pobudzają wyobraźnię, uczą szacunku i zdrowej rywalizacji zgodnej z zasadami fair play. Wyrabiają umiejętność panowania nad sobą i cierpliwość. Zwiększają aktywność umysłową. Są też grą, która łączy pokolenia – w naszych spotkaniach i turniejach biorą udział osoby w wieku od 8 do 88 lat.



Dlatego już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na otwarte spotkania Klubu Szachowego w Bibliotece Centralnej, które odbywają się w budynku głównym biblioteki przy ul. Jana Pawła II 5. Gwarantujemy, że rozgrywki szachowe mogą być równie emocjonujące, jak jazda rollercoasterem. To idealny plan na zimowe popołudnia, które zbliżają się do nas nieubłagalnie!

Zapisy nie obowiązują, można przyjść „z marszu” i połknąć szachowego bakcyla. Informacje o terminach spotkań są podawane na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu oraz w mediach społecznościowych.

Wystawa prac Marii Zychla w Filii nr 1
W piątek 15 września 2023 roku w Filii nr 1 odbył się wernisaż wystawy „Fragment świata odbity w kałuży” autorstwa naszej czytelniczki Marii Zychla. Przybyli goście dowiedzieli się, czym inspirowała się autorka podczas procesu tworzenia, jakie techniki malarskie są jej najbliższe oraz co pragnie przekazać w swoich dziełach. Wśród zaprezentowanych prac można było zobaczyć martwą naturę, krajobrazy z podróży do Hiszpanii, jak również ikony. Pani Maria podkreśla, że jej twórczość jest odzwierciedleniem emocji i przeżyć, zamiłowania do natury i otaczającego ją świata. Wśród prac dominują akwarele, bardzo bliskie autorce, ale również pastele, haft i pouring czyli technika stosowana w malarstwie akrylowym, polegająca na rozlewaniu i mieszaniu farb.



Wystawę można było oglądać w dniach 13-31 października w Filii nr 1 przy placu Zamkowym 6, w godzinach pracy biblioteki.

Wymiana kwiatów w Filii nr 1
Wymiana kwiatów w punktach bibliotecznych cieszy się w ostatnich czasach dużym zainteresowaniem. Coraz więcej bibliotek pragnie urozmaicić swoją ofertę, wprowadzając ciekawe akcje promujące swoje zbiory w nietypowy sposób. „Wymiana kwiatów”, „plantcrossing”, „zielona biblioteka”, „kwiatoteka” – to tylko kilka przykładów nazw akcji organizowanych w bibliotekach na terenie całego kraju. Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu również postanowiła zmierzyć się z tym trendem. Pierwsza wymiana kwiatów w Filii nr 1 - „WYMIEŃ, ODDAJ, ZAADOPTUJ” miała miejsce w czerwcu 2022 roku. W założeniu miało to być kilkudniowe spotkanie miłośników kwiatów, roślin doniczkowych i ogrodowych. Zainteresowanie jednak przerosło oczekiwania organizatorów i tak oto akcja trwa do dnia dzisiejszego, nadal ciesząc się dużym zainteresowaniem. Od stycznia 2023 roku przekształciła się w spotkania cykliczne, które odbywają się w każdą środę w godzinach pracy biblioteki. Jest to idealna okazja aby poszukać nowych okazów do swoich kolekcji, „pozbyć” się tych znudzonych lub niechcianych, jak również podzielić się wiedzą z zakresu ich pielęgnacji.


Warsztaty decoupage w Filii nr 1
Działalność Filii nr 1 to również twórcze spotkania wokół sztuki. W 2023 roku były to warsztaty zdobienia przedmiotów techniką decoupage. W ciągu roku odbyły się trzy takie spotkania, które prowadziła nasza czytelniczka – Maria Zychla. Podczas każdego z nich poznawaliśmy podstawy tej techniki i materiały niezbędne podczas zdobienia i dekorowania przedmiotów. I tak oto powstały niesamowite zakładki do książek, kolorowe ozdoby wielkanocne, a zwieńczeniem naszego cyklu były obrazy na drewnie z wykorzystaniem papieru ryżowego i serwetek. Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem dlatego już myślimy nad kolejnym cyklem w przyszłym roku.


Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum MBP w Brzegu Filli nr 1.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska