W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia ze spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim (4.10.2023)

4 października odbył się wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Spotkanie poświęcone było niemieckiej agresji na Polskę oraz działaniom Luftwaffe i Wehrmachtu na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 roku. Opowieść o bombardowaniu lotnisk, linii kolejowych i dróg, atakach na miasta i transporty uchodźców, zbrodniach Luftwaffe w Komarnie i Werchracie oraz Wehrmachtu w Uryczu, walkach pod Kobryniem, oblężeniu Brześcia nad Bugiem, obronie Lwowa, bitwach pod Jaworowem i w lasach Janowskich oraz słynnej paradzie zwycięstwa Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu w dniu 22 września 1939 roku ilustrowana oryginalną ikonografią z epoki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z historią”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia z konferencji "Regionalny wymiar bezpieczeństwa" (5.10.2023)

5 października odbyła się u nas konferencja "Regionalny wymiar bezpieczeństwa". Podczas spotkania omawiane były kwestie związane z bezpieczeństwem regionu oraz sposobami jego zapewnienia i wzmacniania. W konferencji wzięli udział eksperci z różnych dziedzin, politycy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz praktycy bezpieczeństwa. Była to okazja do wymiany poglądów i doświadczeń, a także do budowania współpracy pomiędzy różnymi podmiotami zajmującymi się bezpieczeństwem. Celem konferencji było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń i sposobów ich przeciwdziałania, a także budowanie długoterminowych strategii bezpieczeństwa.

Występujący i moderatorzy: marszałek Andrzej Buła (UMWO), dyrektor Agnieszka Kamińska (UMWO), dr Agnieszka Bryc, gen. Radosław Kujawa, minister Tomasz Siemoniak, dr Rafał Batkowski, Julia Boguslavska, marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Sabina Nowosielska, prof. Irena Lipowicz, starosta Jacek, Monkiewicz, prof. gen. Bogusław Pacek, Piotr Tarapata.



Zdjęcia ze spotkania z Mateuszem Borkowskim (6.10.2023)

6 października gościliśmy u nas Mateusza Borkowskiego – muzykologa, krytyka, publicystę muzycznego i pedagoga, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz Gość na co dzień związany jest ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie. Współpracownik „Ruchu Muzycznego”, Radia Kraków i Radia Kraków Kultura. Gospodarz autorskiej audycji „Mistrzowie i uczniowie” w Radiu Kraków, w której promuje artystów ze świata muzyki klasycznej. Autor bloga Orfeum Borkowskiego. Współtworzy też cykl podcastów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – DNA Muzyki polskiej. Na koncie ma cztery książki: Złota klatka – wywiad-rzeka z reżyserem Michałem Znanieckim (PWM 2017), Organy na krańcach świata – rozmowy z organistą Markiem Stefańskim, uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca (2019), Wieniawski – wydana w cyklu „Małe monografie” (PWM 2022) oraz Ten cały musical napisana razem z Jackiem Mikołajczykiem i Marcinem Zawadą (PWM 2023).

Rozmowę o Henryku Wieniawskim prowadziła Agnieszka Ziętarska.



Zdjęcia ze spotkania autorskiego z Radosławem Sikorskim (10.10.2023)

10 października odbyło się spotkanie z Radosławem Sikorskim, posłem do Parlamentu Europejskiego, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony, Przewodniczącym Delegacji do Spraw Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, obecnie ministrem obrony narodowej.

Spotkanie prowadził Tomasz Siemoniak.

Wydarzenie miało miejsce w ramach projektu „Zaczytane Opolskie” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu z udziałem bibliotek całego regionu.



Zdjęcia ze spotkania z Markiem Gaworskim (9.10.2023)

9 października gościliśmy Marka Gaworskiego, znanego mieszkańca Strzelec Opolskich. Jego zainteresowanie historią i architekturą tego regionu, Dolnego Śląska jak i całej Polski zaowocowało wieloma publikacjami, które sięgnęły liczby około 80. Wśród tych dzieł znajdują się albumy, monografie, przewodniki oraz powieści beletrystyczne, co świadczy o szerokim zakresie tematycznym, któremu autor poświęca swoją twórczość.

Spotkanie prowadził Wiesław Kaczmar.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie peregrynacje", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania ze Zbigniewem Piotrowiczem i Rafałem Fronią (11.10.2023)

Na 12. Opolskim Festiwalu Gór, który rozpoczął się 11 października w WBP, naszymi gośćmi specjalnymi byli znani polscy alpiniści – Zbigniew Piotrowicz i Rafał Fronia.

Spotkanie prowadził Grzegorz Pielak.

Goście opowiedzieli o swoich najtrudniejszych wspinaczkach, pokazali zdjęcia i filmy z wypraw oraz opowiedzieli o trudach, jakie trzeba pokonać, by zdobyć szczyty. Ponadto zaprezentowali swoje książki, w których opisują przygody w górach.

We współpracy z Polskim Związkiem Głuchych rozmowę przetłumaczono na polski język migowy. Wydarzenia miały miejsce w ramach projektu "Spotkania literackie" i "Literackie peregrynacje" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia z koncertu z cyklu "Muzyka w Galerii" (12.10.2023)

12 października odbył się koncert "Muzyka w Galerii, czyli Galeria Muzyki" w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu.



Zdjęcia ze spotkania z Agnieszką Jucewicz (17.10.2023)

17 października odbyło się spotkanie z Agnieszką Jucewicz – dziennikarką od 2002 r. związaną z „Gazetą Wyborczą”, autorką bestsellerów Żyj wystarczająco dobrze, Kochaj wystarczająco dobrze (z Grzegorzem Sroczyńskim), Wybieraj wystarczająco dobrze oraz Czując i Niepewności (z Tomaszem Kwaśniewskim) – rozmów z najlepszymi polskimi i zagranicznymi psychologami, psychoterapeutami oraz seksuologami, a także Domu w butelce napisanego wspólnie z Magdaleną Kicińską. Jest również autorką Bajki o lęku, którą zilustrowała Marianna Sztyma.

Spotkanie prowadziła Sandra Lewandowska.

We współpracy z Polskim Związkiem Głuchych rozmowę przetłumaczono na polski język migowy.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Aleksandrą Suławą (18.10.2023)

18 października gościliśmy Aleksandrę Suławę – absolwentkę historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Publikowała w „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej”, obecnie jest dziennikarką Interii. Za swoje teksty otrzymała nagrodę Kryształowe Pióro oraz nominację do nagrody Grand Press (w kategorii wywiad) i Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Wnuczka reemigranta z Francji. W 2023 r. ukazała się jej debiutancka książka Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji.

Spotkanie prowadził Grzegorz Pielak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania z historią”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Wernisaż wystawy "...Nie ma rzeczy tak zmiennej jak miasto" (18.10.2023)

18 października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "...Nie ma rzeczy tak zmiennej jak miasto". Na wystawie zaprezentowano kolekcję pocztówek i fotografii Maxa Glauera ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Podczas uroczystego otwarcia wystawy odbyła się również jej prezentacja, która została poprowadzona przez Barbarę Giedrojć oraz Bogusława Szybkowskiego.

Wystawa zorganizowana w ramach projektu „Spotkania z historią”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia z konferencji naukowej "Okno na współczesną niemieckojęzyczną literaturę z Austrii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Niemiec"(19.10-20.10.2023)

19 października w odbyła się dwudniowa konferencja naukowa "Okno na współczesną niemieckojęzyczną literaturę z Austrii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Niemiec" związana z 30-leciem działalności Biblioteki Austriackiej w Opolu.

Organizator konferencji: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka - Österreich-Bibliothek i Uniwersytet Opolski pod patronatem honorowym Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Rektora Uniwersytetu Opolskiego.



Zdjęcia z koncertu Trio Immersio z okazji obchodów 30-lecia Biblioteki Austriackiej w Opolu (19.10.2023)

19 października w Filharmonii Opolskiej miał miejsce koncert Trio Immersio z okazji obchodów 30-lecia istnienia Biblioteki Austriackiej w Opolu.

Założone w 2013 r. w Wiedniu Trio Immersio składa się z muzyków pochodzących z Gruzji, Niderlandów i Ukrainy, a mieszkających w Wiedniu. Muzyka kameralna to dla nich styl życia i możliwość pełnego zanurzenia się w świecie żywych emocji, kolorów i idei.



Zdjęcia ze spotkania z Joanną Lamparską (25.10.2023)

25 października odbyło się spotkanie z Joanną Lamparską – dziennikarką, poszukiwaczką skarbów, specjalistką od tajemnic II wojny światowej i nie tylko. Z wykształcenia filolożką klasyczną i archeolożką sądową. Twórczość autorki obejmuje szerokie spektrum zagadnień, m.in. tematy związane z zamkami, podziemiami i ciekawostkami historycznymi oraz problematykę obozów koncentracyjnych i zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki.

Spotkaniu towarzyszyła promocja książki Lekarze od zabijania.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Literackie peregrynacje”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Anną J. Dudek (26.10.2023)

26 października naszą gościnią była Anna J. Dudek – dziennikarka i redaktorka związaną z „Wysokimi Obcasami”. Autorka książek Poddaję się – pierwszego polskiego reportażu o muzułmankach i Znikając - reportaży o matkach. W publicystyce zajmuje się głównie polityką i prawami kobiet.

Spotkanie prowadziła Magdalena Kostyszyn.

Spotkanie przetłumaczono na polski język migowy we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka pełna emocji”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z prof. dr. hab. Andrzejem Chwalbą (6.11.2023)

6 listopada gościliśmy prof. dr. hab. Andrzeja Chwalbę – historyka, znanego popularyzatora historii, wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego. Profesor Andrzej Chwalba specjalizuje się głównie w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku, dziejach Krakowa oraz historii obu wojen światowych. Autor i współautor ponad trzydziestu książek. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się m.in: Historia Polski 1795-1918, Okupacyjny Kraków, Samobójstwo Europy, Festung Krakau, Legiony Polskie 1914-1918, Wisła. Biografia rzeki, a także pozycje napisane wspólnie z Wojciechem Harpulą: Zwrotnice dziejów, Polska-Rosja. Historia obsesji, Obsesja historii oraz Cham i pan.

Spotkanie prowadził prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja.

Spotkanie odbyło się w ramach wniosku "Spotkania z historią", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania ze Zbigniewem Rokitą (13.11.2023)

13 listopada gościliśmy Zbigniewa Rokitę – reportera, redaktora specjalizującego się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska, autora książek reporterskich Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych (2023), Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników w 2020 r.) i Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (2018). Autor sztuk teatralnych Nikaj (Teatr Zagłębia) i Weltmajstry (Teatr Korez). Stały współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Spotkanie prowadził dr hab. Marek Białokur.

Spotkanie przetłumaczono na polski język migowy we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Spotkania z historią", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Piotrem Lipińskim (15.11.2023)

15 listopada gościliśmy Piotra Lipińskiego, który za sprawą reportażu „Mięso, a w środku rzeźnik” znalazł się wśród stu najlepszych polskich reporterów XX wieku. Przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Specjalizuje się w historii polskiego komunizmu. Publikował w pismach „Polityka”, „Po prostu”, „Press”, „Kontynenty”, „Na Przełaj”. „Radar” „Corriere della Sera”, „Lidove Noviny”. Autor kilkunastu reporterskich książek opowiadających o Polsce Ludowej. W ostatnich latach ukazywały się głównie w wydawnictwie Czarne. To biografie władców PRL-u: Cyrankiewicz. Wieczny premier (nominacja do nagrody historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego), Bierut. Kiedy partia była bogiem (nominacja do Kryształowe Karty Polskiego Reportażu), Gomułka. Władzy nie oddamy oraz najnowsza Wasilewska. Czarno-biała (premiera sierpień 2023).

Spotkanie prowadził Grzegorz Pielak.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Spotkania z historią", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia z wernisażu wystawy „Jak Feniks z popiołów. Starodruki ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu – odrodzone, wciąż odkrywają swoje tajemnice" (17.11.2023)

17 listopada odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Jak Feniks z popiołów. Starodruki ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu – odrodzone, wciąż odkrywają swoje tajemnice". Podczas uroczystego otwarcia wystawy odbyła się prezentacja, która została poprowadzona przez Justynę Koralewską, Konserwatorkę Papieru i Skóry z Muzeum Śląskiego w Katowicach i Mirosławę Koćwin, kustosza zbiorów zabytkowych WBP w Opolu.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Konserwacja XVI-wiecznych zabytków ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu – kontynuacja”. Z programu Wspieranie działań muzealnych.



Zdjęcia ze spotkania z Agnieszką Szpilą (20.11.2023)

20 listopada gościliśmy Agnieszkę Szpilę – pisarkę, ekofeministkę, kulturoznawczynię, aktywistkę, autorkę książki Heksy (W.A.B., 2021) nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”. Zajmuje się tematami związanymi z seksualnością oraz dyskryminacją określonych grup społecznych. Swoje książki traktuje jako projekty społeczno-polityczno-kulturowe, a pisanie dla samego czytania uważa za anachroniczne i niestosowne w świecie dotkniętym ludobójstwem, kobietobójstwem, a przede wszystkim kryzysem klimatycznym i związaną z nim nadciągającą katastrofą.

Spotkanie prowadziła Elżbieta Sobolewska.

Spotkanie przetłumaczono na polski język migowy we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Spotkania z literaturą", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Anną Matusiak (21.11.2023)

21 listopada gościliśmy Annę Matusiak – znaną dziennikarkę, a także autorkę m.in. książek: Skazane. Historie prawdziwe i Molestowane. Historie bezbronnych, Kiedy się pojawiłeś, Splątana, Osadzona, Zanim powiesz TAK (t. 1 i 2), Naznaczona, Antyerotyk, Zemsta byłych żon. Absolwentka filologii polskiej i teatrologii, wykładowczyni dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji we Wrocławiu oraz w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Trenerka wystąpień publicznych, wolontariuszka w szpitalu psychiatrycznym, co jest związane z planami podjęcia studiów psychologicznych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Spotkania z literaturą", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Urszulą Honek (21.11.2023)

21 listopada gościliśmy Urszulę Honek – autorkę tomów poezji Sporysz, Pod wezwaniem i Zimowanie oraz zbioru opowiadań Białe noce. Publikowała m.in. w „Piśmie”, „Dwutygodniku” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Za Białe noce otrzymała Nagrodę im. Kościelskich i Nagrodę Conrada oraz nominacje do międzynarodowej nagrody Grand Continent 2022, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Paszportu „Polityki”.

Spotkanie prowadziła Agnieszka Zientarska.

Spotkanie odbyło się w ramach wniosku "Spotkania z literaturą", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Joanną Kuciel-Frydryszak (23.11.2023)

23 listopada gościliśmy Joannę Kuciel-Frydryszak – dziennikarkę, absolwentkę polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, autorkę biografii Słonimski. Heretyk na ambonie nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017) nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza oraz bestsellerowej książki Służące do wszystkiego (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” oraz dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka to Chłopki. Opowieść o naszych babkach (Marginesy 2023).

Spotkanie prowadziła Katarzyna Kownacka.

Spotkanie przetłumaczono na polski język migowy we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.

Spotkanie odbyło się w ramach wniosku "Spotkania z historią", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Marianem Buchowskim (24.11.2023)

24 listopada odbył się benefis Mariana Buchowskiego – pisarza, felietonisty, dziennikarza i poety.

Spotkanie prowadził prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja.

Spotkanie odbyło się w ramach wniosku "Spotkania z literaturą", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z Kają Gucio (28.11.2023)

28 listopada naszą gościnią była Kaja Gucio – z wykształcenia filolożka angielska i kulturoznawczyni, tłumaczka pisemna i konferencyjna, autorka artykułów naukowych i recenzji. Przełożyła na język angielski kilka monografii (m.in. pozycje poświęcone dziejom getta łódzkiego i warszawskiego) oraz kilkadziesiąt szerszych opracowań z dziedziny historii, socjologii, historii sztuki i literaturoznawstwa. Polskie przekłady to głównie beletrystyka, poezja i literatura faktu. Żyje nadzieją, że kiedyś jeszcze opanuje fiński.

Spotkanie prowadził dr Sławomir Kuźnicki.



Zdjęcia ze spotkania z Tomaszem Spellem (4.12.2023)

4 grudnia gościliśmy Tomasza Spella, utalentowanego autora komiksów. Początki jego kariery sięgają złotej ery polskiego komiksu internetowego, kiedy to był głównie znany jako autor serii pasków komiksowych „Stripfield”. Rysował do magazynów komiksowych „Kolektyw”, „Biceps” i „Profanum”. W 2014 roku zadebiutował komiksem Ostatni Przystanek (wyd. Kultura Gniewu) rozgrywającym się w gdańskich tramwajach. Następnie publikował w Internecie, a potem wydał w formie albumu Przygody Stasia i Złej Nogi – komiks, który znalazł się na wielu listach najlepszych tytułów 2016 roku, opowiadający o słodko-gorzkich perypetiach sympatycznego chłopca jeżdżącego na wózku inwalidzkim. W 2022 roku ukazała się Zasada Trójek, która w zachwycający wizualnie sposób opowiada o losach trójki bohaterów zamieszkujących niezwykłe miasto. Za ten album twórca otrzymał Grand Prix MFKiG w Łodzi, nagrodę redakcji „Nowej Fantastyki” oraz nagrodę Orient Mena za najlepszy polski komiks 2022 roku przyznawaną przez Polską Akademię Sztuki Komiksu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Spotkania z literaturą", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.



Zdjęcia ze spotkania z dr. Stanisławem Niewińskim (11.12.2023)

11 grudnia odbyło się spotkanie z dr. Stanisławem Niewińskim poświęcone polityce zagranicznej ChRL.



Pokaz filmu Zamki i Pałace Opolszczyzny. Odcinek III (11.12.2023)

Pokaz filmu Zamki i Pałace Opolszczyzny. Odcinek III odbył się 11 grudnia, zorganizowany przez Opolską Fundację Filmową. Fundacja powstała w 2013 roku i ma za główny cel produkcję różnego rodzaju filmów: edukacyjno-historycznych, krajoznawczych, przyrodniczych oraz promocyjnych, które są dedykowane dla widzów bez ograniczeń wiekowych i terytorialnych. Kamila Świerc zaprezentowała widzom piękno i bogactwo zamków i pałaców Opolszczyzny: Kopic, Otmuchowa, Mosznej, Łosiowa, Rozkochowa i Pruszkowa.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Buchowski i Jacek Kaczor. Zdjęcia: Rafał Obrowski.

Produkcja została zrealizowana przez Opolską Fundację Filmową pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły oraz współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.



Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii, czyli Galeria Muzyki (14.12.2023)

14 grudnia, w Galerii WuBePe (Pałacyk) przy ul. Piastowskiej 20 odbył się koncert z cyklu Muzyka w Galerii, czyli Galeria Muzyki w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Opolu.

Prowadzenie: Tamara Derda z Biblioteki Muzycznej WBP.



Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska