Krystyna Pychyńska
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku


„Laboratorium: Biblioteka przyszłości pod hasłem 4K w bibliotece” – relacja ze szkoleń


W lutym 2023 roku Stowarzyszenie LABiB ogłosiło nabór do programu rozwojowego „Laboratorium: Biblioteka przyszłości pod hasłem 4K w bibliotece”. Do programu mogła zgłosić się (za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego) kadra zarządzająca oraz osoby zatrudnione na stanowiskach bibliotekarskich, animatorów czy edukatorów. Formularze zgłoszeniowe podlegały weryfikacji. O zakwalifikowaniu się do projektu decydowała komisja rekrutacyjna złożona z członkiń i członków stowarzyszenia LABiB. Z radością przyjęłam informację o zakwalifikowaniu się do projektu.

Cykl szkoleń zawarty był w czterech modułach określonych jako kompetencje przyszłości – kreatywność, kooperacja, komunikacja, krytyczne myślenie. Szkolenia odbywały się online w kameralnych grupach, od marca do czerwca w systemie weekendowym (1 raz w miesiącu). Przeprowadzili je doświadczeni trenerzy i trenerki z LABiB.

Moduł KREATYWNOŚĆ poświęcony był tematyce budowania kreatywnego zespołu: jak twórczo rozwiązywać problemy w codziennej pracy bibliotekarza, skąd czerpać nowe pomysły na promocję czytelnictwa i kogo angażować w ich realizację. Moduł KOOPERACJA obejmował takie zagadnienia jak współpraca z samorządem, poszukiwanie i pozyskiwanie nowych partnerów w swoim środowisku lokalnym oraz zasady dobrej współpracy. W module KOMUNIKACJA uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, czym jest komunikacja empatyczna, jak motywować i wzmacniać zespół oraz jakie narzędzia służą do sporządzania oceny pracowniczej. Nie zabrakło również wiedzy na temat cyfrowej mowy ciała. Ostatni z modułów – KRYTYCZNE MYŚLENIE zawierał cenne wiadomości na temat racjonalnego weryfikowania źródeł informacji w dobie Internetu i sztucznej inteligencji. Prowadzący przedstawili, jak powinno wyglądać krytyczne myślenie w zarządzaniu oraz jak biblioteka może wspierać krytyczne myślenie swoich użytkowników.

Ciekawa forma zajęć przeplatana z interaktywnymi ćwiczeniami, ogrom wiedzy prowadzących zajęcia w nietuzinkowy sposób oraz wymiana doświadczeń z osobami pracującymi w różnych bibliotekach i w różnych częściach Polski były bardzo wartościowe i interesujące. Dzięki pracy w grupach uczestnicy szkoleń mogli lepiej poznać siebie oraz specyfikę różnych środowisk, wymienić się spostrzeżeniami co do własnej pracy. Szczerze zachęcam do udziału w tego typu szkoleniach.

Aby otrzymać certyfikat ze szkoleń, obok uczestnictwa w zajęciach „Laboratorium: Biblioteka przyszłości pod hasłem 4K w bibliotece”, należało zrealizować jeden wybranych kursów e-learningowych z platformy Sektor 3.0. Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą bezpłatnych kursów umieszczonych na tejże platformie. Projekt został zrealizowany jest przez Stowarzyszenie LABiB. Partnerem strategicznym była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska